Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - VEKALET ZİNCİRİ

Basında " Zincirleme Vekalet " başlıığı ile yer alan haberimizin tamamı ve basın yansımaları aşağıdadır.

İzmir Milli Eğitim’de yönetim anlayışını çözebilmek artık neredeyse mümkün olamayacak boyutlara gelmiştir. Tam bir labirent bulmaca misali kimin nerede başlayacağı ve nereden çıkacağını kestirebilmek neredeyse imkansız durumdadır. Tüm bu yaşananların eğitime katkısını merak ediyorsanız, elbette büyük katkıları olacaktır (!) Büyüklerimiz en iyisini bilirler! Bilirler bilmesine de bu kadar çok bildiklerine de herhalde Cumhuriyet tarihimiz boyunca rastlanılmamıştır.

Hem eğitimin niteliğini artırma çabası içerisinde olma gayretindeki samimi eğitim çalışanı ile hem de makam kaygısı içerisinde gün geçtikçe bocalayan ve neyi nereye nasıl yamayacağının telaşı içerisindekilerin mevcudiyetlerinin meyvelerini elbette zaman içerisinde göreceğiz. Samimi eğitim çalışanlarının üstün gayretleri sayesinde sistemin tüm arızaları bir şekilde onarılarak yürütülmeye çalışılmaktadır. Ancak, özellikle ilimizde yaşanan makam savaşları! Artık işin hangi boyutlarda götürülmeye çalışıldığının ve varılmaya çalışılan noktanın da neresi olduğunun anlaşılamaz bir süreç olduğu su götürmez bir gerçektir.

İzmir ili Gaziemir ilçesi yönetici görevlendirmeleri konusunda bütün Türkiye’ye ibret olabilecek uygulamalarıyla akıl almaz beceriler sergilemektedir. Gelin hep birlikte Gaziemir yönetici görevlendirme labirentine girelim ve işin içerisinden sizlerin de gayretiyle çıkmaya çalışalım.

İl Milli eğitim Müdür Yardımcısı Ali Bayram Tetik yönetici değerlendirme sürecinde 75 puan üzerinde puan alarak Bornova ilçesi İzmir Fen Lisesi Müdürlüğüne görevlendirildi. Ancak İl Milli Eğitim Müdürlüğündeki görevi devam ettiğinden İzmir Fen Lisesi’ne Aliağa Haydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Yiğit vekâlet edecek. Mehmet Yiğit yönetici görevlendirme yönetmeliği gereği mülakat sınavına girip Gaziemir Kipa 10. Yıl Lisesi Müdürü olmasına rağmen vekalet görevi yenilenerek Bornova ilçesi İzmir Fen Lisesi Müdürlüğüne vekalet etmeye devam edecek. Gaziemir Kipa 10. Yıl Lisesi Müdürlüğüne Gaziemir Cengizhan İlkokulu Müdürü Fatma Karabulut vekalet edecek. Fatma Karabulut’tan boşalan Cengizhan İlkokulu Müdürlüğüne Gaziemir Mustafa Kemal Ortaokulu Müdür Yardımcısı Halime Doğan vekalet edecek. Halime Doğan’dan boşalan kadroya Gaziemir Mustafa Kemal İlkokulu’ndan bir öğretmen vekâlet edecek.

İzmir'in en başarılı okulu olan ve LYS ve YGS sınavlarındaki Türkiye dereceleriyle övündüğümüz kurumu olan İzmir Fen Lisesinin vekâletle yönetilerek yıpranmasına bizim gönlümüz razı değil ancak bazıları kişisel koltuk hırslarını çocuklarımızın geleceklerinden daha önde görüyor olmalı ki bu tuhaf vekâlet zinciri uygulanmıştır.

Yeni bir başlangıç yaparak devam edelim. Biliyorum, okurken dahi yoruldunuz. Ama daha bitmedi. Siz okurken yoruldunuz da bu işlemleri yapanların bu kadar isabetli yer değişikliği yaparken nasıl yorulmuş olabileceklerini düşünsenize…

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Korkmaz mülakat sonucu Gaziemir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne görevlendirildi. Ancak, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevi devam ettiği için Gaziemir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne yine mülakat sonucu Gaziemir Gazikent İlkokulu Müdürü olan Recep Delice vekalet edecek. Recep Delice’nin yerine ise Gaziemir Gazikent İlkokulu Müdür Yardımcısı İhsan Karaca vekalet edecek.

Doğal olarak insanlarımız merak ediyorlar. Bu yöneticiliklerde ne var da bu insanlar bu makamlar için bu kadar mesai harcıyorlar. Zaten konuda burada kilitleniyor. Anlayabilsem bende artık bu konuyla bu kadar ilgilenmeyeceğim. Eğitimin birikmiş sorunlarının arasında çözüm yolları için mesai harcamak yerine bu labirentte kaybolmayacağım. Herhalde büyüklerimizin bir bildikleri vardır diye düşünüyorum. Başka ne olabilir ki! En iyisini onlar bilirler. Zaten onun için değil midir ki; eğitim camiasında dönüşüm süreci, norm işlemleri, sınav işlemleri, ders seçimleri, ders saatlerinin uzaması, uzman öğretmenlik gibi saymakta zorlandığımız sorunlar her geçen gün biraz daha içinden çıkılamaz bir hal almaktadır.

Yok yok! Vardır elbet bu işlerin bir hikmeti. Yoksa bu kadar karmaşa neyin nesi ola ki!

Tevfik Fikret’in dediği gibi “ Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı pür neva sizin “                                                   

Yukarıda bahsettiğimiz görevlendirmelerde gösterilen hassasiyet, okul/kurum müdür yardımcılıkları için yaklaşık iki aydır inha olduğu halde neden gösterilmez, doğrusu merak ediyorum. İl Milli Eğitim yetkilileri kararnameler valilikte diyorlar. Okullarımızın iş yükünün arttığı şu günlerde okullarımızın yönetici eksikliklerinin de hesabını birilerinin vermesi gerekmez mi?

                                                                                                     27.02.2015

                                                                                              Merih Eyyup Demir

BASIN YANSIMALARI

HÜRRİYET EGE

MİLLİYET EGE

POSTA

9 EYLÜL

EGE TELGRAF

EGEDE SONSÖZ

EGE POSTASI

ÖĞRETMEN DİYARI

02.03.2015 tarihinde eklendi ve 2,006 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36