Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - BASIN AÇIKLAMASI-BAŞARI BELGELERİ

 Şube Başkanlığımız tarafından “ Milli Eğitim Bakanlığı Personeline Başarı, Üstün Başarı Belgesi ve Ödül Verilmesine Dair Yönerge “ ile ilimizde dağıtılan ödüllerle ilgili yapılan Basın Açıklamasıdır.

 Değerli Basın Mensupları;

 

Bilindiği üzere 13 Şubat 2011 tarih ve 6111 sayılı yasanın 110. maddesi ile; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 122.maddesi başlığıyla birlikte değiştirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı personeline çalışmalarındaki başarılarına göre verilen teşekkür, takdir ve maaş ödülleri kaldırılarak Başarı, Üstün Başarı ve Ödül adı altında yeni tanımlamalara gidilmiştir. Tebliğler Dergisi’nin Mart 2013/2666 sayısında yayınlanan “ Milli Eğitim Bakanlığı Personeline Başarı, Üstün Başarı Belgesi ve Ödül Verilmesine Dair Yönerge “ ile başarılı görev yapanlara verilecek belgelerin usul ve esasları düzenlenmiştir.

Yönergede Belge Verilebilecek Personel başlığı altında Başarı, Üstün Başarı ve Ödül alabilme kriterleri sayılmıştır:

Başarı Belgesi verilebilecek personel; olağanüstü gayret ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle;

a.  Kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında,

b. Kamu zararının oluşmasının önlenmesinde veya önlemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında,

c. Kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkililik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları,

     denetim veya disiplin amirleri ile Başarı Belgesi vermeye yetkili makamlarca tespit edilen personele verilebilir.

Üstün Başarı Belgesi, üç defa başarı belgesi alan personele verilir.

Ödül, üstün başarı belgesi alan personele verilebilir.

Yine yönergede bir mali yıl içinde ödül verilebilecek personel sayısı, kurumun yılbaşındaki dolu kadro mevcudunun binde yirmisini geçemez. Geçmesi durumunda ilçe, il, merkez değerlendirme komisyonları, adaylarla ilgili yapmış oldukları değerlendirme sonucunda sıralama listesini belirler. Demektedir.

Şubemiz Yönetim Kurulu üyesi tarafından 16 Nisan 2014 tarihli Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verilen dilekçe ile Ödemiş ilçemizde Başarı Belgesi alan personel listesinin tarafımıza verilmesi talep edilmiştir. Dilekçemize verilen 06 Mayıs tarihli cevabi yazıda “ Başarı Belgesi listeleri oluşturulurken Okul/kurum müdürlüklerinden gelen yazılar hizmete özel bilgiler içerdiğinden “ bilgilerin tarafımıza verilmesinin uygun görülmediği belirtilmiştir.

Siz değerli basın mensupları aracılığıyla aşağıdaki sorularımıza cevap aramaktayız:

  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından personele verilen ödüller çeşitli web sitelerinde yayınlanırken Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hangi özel hizmeti üretmektedir ki bu belgeleri hizmete özel kapsamında değerlendirmektedir?
  • Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan personel eşlerine verilmiş ödül sayısı kaçtır?
  • İlçenizde dağıtılan ve aldığımız duyumlar çerçevesinde toplam 140 olduğu söylenilen belge sayısı ile ilgili duyumlar gerçeği ne kadar yansıtmaktadır?
  • Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü web sitesinden almış olduğumuz görevli toplam 1336 öğretmen sayısı ile dağıtılacak belge sayısı karşılaştırıldığında Ödemiş ilçemizde dağıtılan belge sayısı ilimiz dolu kadro sayısının binde yirmisinin ne kadarını doldurmuş bulunmaktadır?
  • Ödül alan personel sayısı oranı ile yönerge şartları karşılaştırıldığında Ödemiş İlçesi eğitim başarısı açısından ilimiz genelinde hangi pozisyondadır?
  • Anılan yazıda ifade edilen başarı belgelerinin Okul/kurumlardan alınan listelere göre düzenlediği ifadesi gerçeği ne kadar yansıtmaktadır? İlçenizde liste alınmayan okul/kurum var mıdır?
  • İlçenizde kurumlardan istenilen listelerin dışında o kurumdan başka bir personel ödül almış ise,  sebebi nedir?
  • Önemli gün ve haftalar dolayısıyla ödül verilmiş ise, ilçenizde her okulda bu haftalar kutlanmaktadır. Kutlama yapan diğer okul personeline ödül verilmemesinin sebebi nedir?
  • Önceki dönemlerde ödül alan personel listeden çıkarılmış mıdır? Çıkarıldı ise sebebi nedir? Üstün başarı belgesi almak için kriter olan 3 defa başarı belgesi bu şartlarda nasıl alınacaktır?
  • Bu listeler oluşturulurken sayının daha fazla olduğu doğru mudur? Bu sayı azaltılırken komisyon kurulmuş mudur? Listeden hangi isimler neye göre çıkarılmıştır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelinde ödül almış eğitimcilerimizin listeleri yayınlanmış iken ilimizde süren belirsizliğin giderilmesi için İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ödül alanların listelerini yayınlamaları eğitim camiasındaki bir takım söylentilerin sona ermesi açısından yararlı olacaktır.

          Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


                                                                                                                   Merih Eyyup DEMİR

                                                                                                                   Şube Başkanı

BASINDAN YANSIMALAR

CİHAN

HÜRRİYET

EGEDE SONSÖZ

HABER ZAMANI

ELAZIĞ HABERİ

HABER 3

BUGÜN

MEDYA 365

PİRSUS HABER

HABER GALERİSİ

HABER AKTÜEL

HABERCİNİZ

SON DAKİKA

HABER YURDUM

HABER EXEN

MERHABA HABER

ŞANLIURFA COM

KIRIKHAN OLAY

21.05.2014 tarihinde eklendi ve 1,870 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36