Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - BASIN AÇIKLAMASI-MEB YASA TASARISI

Şube Başkanlığımız tarafından MEB Yasa Tasarısı sonrası gelişen süreç ile ilgili yapılan Basın Açıklamasıdır.

 Değerli Basın Mensupları;

12 Mart 2014 tarih ve 28941 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6528 sayılı “ Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun “ eğitim camiamızda deprem etkisi yaratmıştır. Eğitim geleceğimiz sonu belirsiz, nereye varacağının kestirilmesinin mümkün olmadığı bir karanlığa sürüklenmektedir.

Eğitim sistemimiz 11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren 4+4+4 eğitim modeli olarak anılan süreci tamamlamamıştır. Bu süreç okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle birlikte 77 milyonu ilgilendiren bir süreçtir. Bu süreç, henüz yapılanma aşamasında iken ve bugüne kadar yarattığı sorunlar henüz çözülememişken eğitim sistemimizi temelinden etkileyecek yeni bir maceraya sürüklemiştir.Eğitim sistemimizde reform adı altında yapılanlar maalesef eğitimin temel sorunları olan okullaşma oranı ve sınav sistemi ile ilgili bir yenilik getirememiştir. Eğitim sistemimizin bu iki temel sorununun ötesindeki sorunlarını da eklediğimizde yapılanların reform olma özelliğinden bahsetmemiz mümkün değildir. Eğitimde bazı kuralları yeniden keşfetme şansınız yoktur. 2 artı 2 her zaman 4 eder, pi sayısı 3.14’tür, değiştiremezsiniz. Eğitimde Amerika’yı yeniden keşfedemezsiniz. Reform yapacaksanız yapmanız gerekenler öncelikle eğitimin ve eğitim çalışanlarının birikmiş sorunlarının çözümü yönünde yapılacak çalışmalar olmalıdır.

Kamuoyunda Uzman Öğretmenlik olarak bilinen ve 2005 yılında çıkarılan Kariyer Öğretmenlik konusunda geçen yıllar içerisinde yapılan bir sınav ve akabinde yaklaşık 20 bin öğretmeniyle mahkemelik olan bir bakanlık tablosu mevcuttur.

4+4+4 sistemi ile birlikte norm fazlası öğretmenlerin sorunları birikmiş, çözüm beklemektedir. Alan değişikliği yolu ile eritilmeye çalışılan sınıf öğretmenliği norm fazlalığı eğitimde yeni sorunların doğmasına sebebiyet vermiştir.

Sistem içerisinde kademeli geçişin sancılı süreci devam etmektedir. Aynı binada eğitim gören İlk ve Ortaokul öğrencilerinin aynı sıraları paylaşıyor olmaları çocuklarımızın gelişimleri açısından endişe vericidir.

Seçmeli dersler kaosu artarak devam etmektedir. Seçmeli ders kitaplarının bakanlığa istek bildirimleri Şubat ayı içerisinde yapılmaktadır. Yapılan ders kitabı talebi ile öğrenci talebi arasındaki farklılıklar seçmeli dersler konusunda sorunlar doğurmaktadır. Ayrıca bir çok seçmeli dersin branş öğretmeni olmayışı da bir başka sorun olarak göze çarpmaktadır.

28 Şubat’ın izlerini silme iddiasındakiler 17 Aralık itibariyle ülkemiz eğitim sisteminde silinemeyecek derin yaralar açmaktadırlar. Hak, hukuk, adalet kavramları derin yara almıştır. Yıllardır rayına oturtulmaya çalışılan eğitim yöneticiliği atama konusunda sınavlı atama sistemi bir şekilde adaleti sağlamış ise de yapılan yasa değişikliği ile ülkemiz bu konuda 20 yıl geriye gitmiştir.

Yasa tasarısının Resmi Gazete’ de yayımlanması ile birlikte Milli Eğitim’de deprem yaşanmıştır. Milli eğitimin hafızası pozisyonundaki birçok üst kademe yöneticisinin görevleri sona ermiştir. Eğitim öğretim sonu itibariyle de Okul yöneticilerinin görevleri sona erecektir. Ancak şimdiden kapalı kapılar ardında birileri ulufe dağıtır gibi koltuk dağıtmaktadır. Milli Eğitim kimsenin çiftliği değildir. Türkiye Cumhuriyeti kimsenin tapulu malı değildir. Devlet kurumlarını özellikle Milli Eğitim yönetim kademelerini eğitim camiası dışından birilerinin şekillendirmeye çalışması kabul edilebilir bir durum değildir. Ancak milletimiz rahat olsun.

Geleceğimizin teminatı yavrularımızın en iyi eğitimi almaları için bütün gayretimizle çalışmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Kapalı kapılar ardında hesap içinde olanlar da şunu iyi bilsinler ki, ulufelerinizi alın başınıza çalın diyenlerle karşılaşacaksınız. Dün olduğu gibi bugün ve sonsuza kadar dik durmaya devam edeceğiz. Yıllardır dümeni kırılmış gemi misali savrulan eğitim gemisini güvenli limanlara yanaştıracağız.

Sizleri de  “Adalet olmadıkça yönetimin faydası olmaz. “ Diyen Hz. Ömer’in adaletine davet ediyorum. Devletin hazinesi adalettir. Karanlıklara mahkum etmeye çalıştığınız eğitim sistemini aydınlığa çıkaracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

                                                                                  Merih Eyyup DEMİR

                                                                                  Şube Başkanı

BASINDAN YANSIMALAR

CİHAN

BUGÜN

KAMU AJANS

MEB PERSONEL

HABERCİNİZ

HABER 3

MEBDEN HABER

ELAZIĞ HABERİ

MERHABA HABER

GAZETE BURSA

HABER EXEN

19.03.2014 tarihinde eklendi ve 2,034 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR
0 232 445 14 36