Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - ÖZÜR GURUBU YER DEĞİŞİKLİĞİ

03.08.2013 tarih ve 28727 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” değişikliği ile öğrenim özrünü yönetmelikten çıkarmıştır.

Bugüne kadar öğretmenlerin kariyerleri konusunda sürekli çalışmalar yaptığını, öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri için destek vereceğini söyleyen bir bakanlığın bu değişiklikle nasıl bir çelişki içerisinde olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin yüksek lisans yapmaları MEB’i neden rahatsız etmektedir? Yüksek lisans yapmanın yer değiştirmelerde suiistimal konusu olduğundan hareketle böyle bir karar alınmış olması çok sağlıklı bir duruş değildir. Belirli kriterler getirilerek çözülebilecek bir konunun çok basit bir uygulama ile engelleniyor olmasının izahı yoktur. Bugün itibariyle çeşitli üniversitelere müracaatlarını yaparak yüksek lisans eğitimine başlayacak öğretmenlerimizin eğitim hakları engellenmiştir. Kaldı ki bugüne kadar bakanlığın bu konuda olumlu yaklaşımları da bilinmektedir. Bu beklentiler doğrultusunda müracaatlarını tamamlamış öğretmenlerimiz mağdur olmuşlardır. Personelinin kendini geliştirme olanaklarını elinden almak anlamına gelen bu anlayış milli eğitimin nasıl yönetilmeye çalışıldığını da gözler önüne sermektedir.

Yine aynı Resmi Gazete ’de yayımlanan Taşra Teşkilatı Yöneticilerinin Atama ve yer Değiştirme Yönetmeliği’nde değişiklik yoluna gidilmiştir. Yönetmelik çıktığı günden bugüne kadar geçen zaman zarfında üzerinde en çok tartışılan konu olan ve sendikamız tarafından da mahkemeye verilmiş olan maddeler arasında olması konu ile ilgili yapılan yorumların da haklılığına işarettir.

Bakanlığımızın öğretmenlerimizin öğrenim özürleri konusunda da yaptığı değişikliği gözden geçirmesini ve öğretmenlerimiz açısından mağduriyet yaratmayacak bir değişiklik yapmasını bekliyoruz.

03.08.2013 tarihinde eklendi ve 1,865 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36