Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - TİRE TEMSİLCİLİĞİ KAHVALTI ETKİNLİĞİ

Şube Başkanlığımıza bağlı Tire İlçe Temsilciliği tarafından düzenlenen kahvaltıya Şube Yönetim Kurulu üyelerimiz, İlçe Temsilcilerimiz, üyelerimiz ve çok sayıda davetli katıldılar. Tire İlçe Temsilcisi Füsun Çetin tarafından yapılan açış konuşmasında; ülkemizin eğitim sisteminin içerisinde bulunduğu durumun genel bir değerlendirmesi yapıldı. Şube Başkanımız Merih Eyyup Demir ise yaptığı konuşmada şu konulara değindi:

Eğitim sistemimizde son zamanlarda yaşananların hiçbir şekilde anlaşılması ve izah edilebilmesi mümkün değildir. Yönetici değerlendirme süreci, TEOG skandalları, öğretmen rotasyonu kargaşaları ile yürütülmeye çalışılan bir dönemde maalesef gözden kaçan temel sorun çocuklarımızın eğitim gelecekleri olmuştur. Eğitim camiasında yaşanan hemen her konunun öğrencilerimize yansımaları olumsuzluk olarak dönmektedir.

2004 yılında çıkarılan 5204 sayılı yasa ile Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43. Maddesine ekleme yapılmış ve Öğretmenlik mesleği adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olarak üç kariyer basamağına ayrılmıştır. Çıkarılan yönetmelik ve yapılan sınav sonrasında uzman öğretmen ve başöğretmen olma haklarını elde eden öğretmenlerimiz dışında kariyer basamakları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından unutulmuştur. Bugünlerde çeşitli web sitelerinde bakanlık tarafından yapıldığı söylenilen bir açıklama ile bu konuda bir düzenleme yapılacağı ve özellikle doğu ve güneydoğu illerimizde görev yapan arkadaşlarımıza yönelik 200 TL – 500 TL arasında bir iyileştirme yapılacağı ifade edilmektedir. Bu açıklama dahi bu konunun nasıl bir çıkmaz olduğunun ve yapılan işlemin öğretmenlik mesleğinin başlı başına bir kariyer mesleği olduğu konusundaki haklılığımızı gün ışığına çıkarmıştır. Bu konunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ne şekilde değerlendirilerek çözüme ulaştırılacağı bugün dahi bir muammadır.

Eğitim yöneticilerimiz ile ilgili 6528 sayılı yasa akabinde çıkarılan yönetmelik ile yapılan değerlendirmeler ülkemiz gündemini halen daha meşgul eder bir durumdadır. Hemen her gün yeni bir konu ile gündeme gelen eğitim yöneticileri değerlendirme sürecinde yaşananların izahı yoktur. Süreç mahkeme aşamasındadır. Hak elbet yerini bulacaktır.  

Taslak yönetmeliği çıkarılan öğretmen rotasyonu konusu eğitim camiasında değerlendirilmektedir. Taslak yönetmeliğin eksiklikleri ve uygulana bilirliği tartışma konusudur.

Sözlü mülakat ile atamaları yapılan 1709 Şube Müdürü ile ilgili mahkeme sürecindeki gelişmeler sürecin yeniden değerlendirilmesini ve yazılı ve sözlü mülakat puanlarının birlikte değerlendirilerek yeniden tercih yapılmasını gerektirmektedir.

Genel İdare Hizmetler sınıfı çalışanı arkadaşlarımızla ilgili son yıllarda yapılmış hiçbir çalışma yoktur. Özellikle 4+4+4 eğitim modeli seçmeli dersleri ile birlikte artan ders saat sayıları okullarımızın daha uzun saatler açık kalmasını gerektirmektedir. Okullarımızda görev yapan Yardımcı Hizmetler kadrolu arkadaşlarımızın bu durumda günlük neredeyse 14 – 15 saatlere varan bir çalışma süresini gerektirmektedir ki bu durum acilen değerlendirilmeye alınmalıdır.

4/C personelimizin çalışma koşulları ile ilgili bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmış değildir. 4/C personelinin istekleri doğrultusunda bakanlığımız nezninde çalışmalar başlatılmalıdır.

Kahvaltı etkinliği iyi dileklerle sona erdi.

16.11.2014 tarihinde eklendi ve 1,697 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36