Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - ÖZÜR GURUBU VE ALAN DEĞİŞİKLİĞİ

Özür gurubundan yer değişikliği yapılamayan öğretmenlerin yer değişiklikleri ve özür gereksinimlerini karşılamaya yönelik İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü alan değişikliği yazısı.

YAZI İÇİN TIKLAYINIZ

KONTENJANLAR

Şube Başkanlığımız tarafından konu ile ilgili yapılan Basın Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı daha önce 10-13 Eylül 2012 tarihleri arasında yapacağını duyurduğu alan değişikliği işlemlerini nihayet bir açıklama ile ilan etmiştir. Başvurular 14-17 Eylül 2012 tarihleri arasında alınacaktır. Özür gurubu mağduriyeti yaşayan öğretmenlerimiz için çözüm gibi görünen bu uygulamada öğretmen, alan değişikliği istemezse, yer değişikliği gerçekleşmeyecek, isterse yıllardır uzmanlaştığı branşından vaz geçmiş olacak, muhtemelen çok hakim olmadığı bir başka branşa geçecektir.

Yazıda Sınıf Öğretmenleri; diplomalarında yazılı yan alanlarına ya da Zihinsel Engelliler Sınıfı Öğretmenliği ile Teknoloji Tasarım alanlarına başvuruda bulunabileceklerdir.

Sınıf öğretmeni dışındaki diğer alan öğretmenleri ise; branşı ne olursa olsun teknoloji tasarım öğretmenliğine geçebilecekler.

İsteğe bağlı olarak branş değiştirecek olanlar bakımından problem yok, zaten, Türk Eğitim Sen bu konuda MEB’e başvuru da yapmıştı. Ancak, mecburiyetten alan değiştirmek zorunda kalacak öğretmenlerimiz, tayinlerinin yapılmış olması dışında hiç de mutlu olmayacaktır. Kaldı ki, teknoloji tasarım öğretmenliğinin gelecekte ne olacağı konusunda tereddütler de bulunmaktadır. Teknoloji tasarım dersi şuan haftada toplam altı saat, önümüzdeki yıllarda ise toplam dört saat olarak uygulanacaktır.O zaman ne olacak, hadi bir daha branş değiştir.

Problemi içinden çıkılmaz hale getirip, sonra da, baskıyı görünce bu garip uygulama ile problemi çözdüğünü zanneden Bakanlık gelecek yıl ne yapacaktır? Aynı karmaşa ve gerginliğin gelecek yıl da yaşanmasına göz mü yumacaktır? Gelecek yıl öğretmenler hangi alan öğretmeni olacak?

Türk Eğitim Sen olarak, öğretmenlere, isteğe bağlı olarak alan değişikliği hakkı verilmesini doğru bir karar olarak görüyoruz. Ancak, bir hakkı elde edebilmek, aile bütünlüğünü sağlamak amacıyla, öğretmenlere alan değişikliğini dayatmak, öğretmenlerimizin mutsuz olmasına yol açacaktır.

Türk Eğitim Sen olarak tekrar teklif ediyoruz, İl emri uygulamasını geri getirin.Özür grubu tayinlerini yıl da birden fazla yapın ve problemin daha da irileşmesinin önüne geçin. Doğu, Güney Doğu ve diğer illerimizin mahrumiyet alanlarında çalışmayı teşvik etmek için MAHRUMİYET BÖLGE TAZMİNATI uygulamasını hayata geçirin.Bu bölgelerde çalışan öğretmen ve memurlara, çift maaş uygulamasına geçin. Aksi takdirde bu bölgelerden kaçışı engelleyemezsiniz.

 

14.09.2012 tarihinde eklendi ve 3,071 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
  • AYŞEN YILDIZ
    ÖNCELİKLE İYİ GÜNLER DİLİYORUM.BEN 2002 YILINDA DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLDUM.10 YILLIK ÖĞRETMENİM.DOĞU GÖREVİMİ DE YAPTIĞIMI BELİRTMEDEN GEÇEMEYECEĞİM.BİZİM DÖNEMİMİZDE YAN ALN KALDIRILMIŞTI.ANCAK TRANSKRİPİMİ İNCELEDİĞİMDE TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ İLE İLGİLİ BİRÇOK DERS ALMIŞIM.EK OLARAK BU ALANLA İLGİLİ 3 TANEDE SERTİFİKAM VAR.TRANSKRİBİ,SERTİFİKASI OLMADIĞI HALDE YALNIZCA DİPLOMASINDA YAN ALAN I TÜRK DİLİ OLAN ARKADAŞLARIM MERKEZİN EN İYİ OKULLARINA TÜRKÇE Ö
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36