Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ÇALIŞTAYI

İzmir şubeleri 16 – 17 Şubat 2013 tarihlerinde Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi’nde “ Türkiye’de Teknik Eğitimin Problemleri, Yapısal ve İşlevsel Değişim İhtiyaçları “ konulu çalıştay gerçekleştirdi.

Çalıştay’a Şube Başkanları, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, Teknik Öğretmen hakları Derneği İzmir İl Temsilcisi Kadir Kırık, Okul yöneticileri, alan şefleri, öğretmenler katıldılar.

Çalıştay’ın açış konuşmasını 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir yaptı. Demir, konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye’de mesleki teknik eğitimin sorunlarına temel anlamda bakabilmek için bazı soruların cevabını aramak gerekmektedir. Öncelikle mesleki ve teknik eğitimi etkisi altına alan çağdaş gelişmelerin sağlıklı ve doğru bir şekilde irdelenerek ve ülkemiz gerçekleri ile bağdaştırılarak tespiti temel gerekliliktir. Mesleki ve teknik eğitimi; işsizlik, verimlilik, küreselleşme vb. gibi evrensel olguların yanı sıra ulusal bazda ele alınması gereken ara eleman, niteliksiz işçiler, hızlı sanayileşme, mesleki ve teknik eğitimdeki okullaşma oranları gibi ulusal düzeyde de etkileyen tüm faktörlerin doğru tespitleri ile birlikte ele almak gerekmektedir.

Ülkemizde mesleki ve teknik eğitim, örgün eğitim kurumları ile birlikte Çıraklık ve Halk Eğitim Merkezleri eliyle yürütülmektedir.

Türkiye’de mesleki ve teknik eğitim konusunda büyük sorunlar yaşanmaktadır. Politik yapıların konuya yaklaşım tarzları, maliyetler, yöneltme ve danışmanlık hizmetlerindeki yetersizlikler, eğitim ve çalışma hayatı arasındaki kopukluklar, okullar arası geçiş düzensizlikleri, işlevsellik sorunu ülkemiz mesleki teknik eğitiminde hemen göze çarpan sorunlar olarak görülmektedir.

Özellikle son zamanlarda kamuoyu gündemini de uzun süre meşgul eden ve 28 Şubat süreci mağduriyeti ile birlikte yeniden yapılandırılmaya çalışılan mesleki ve teknik eğitimin geldiğimiz noktada tam anlamıyla sorunlar yumağına dönüştüğü ortadadır.

Memleket meselesi haline gelen, ancak, bakıldığı gibi uygulaması olmayan mesleki teknik eğitimin eğitimdeki payını %75 seviyelerine çıkarma hedefi koyan Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda şimdiye kadar somut adımlar atamadığı da kamuoyu tarafından yakından takip edilmektedir.

Mesleki Teknik Eğitim okulları; maliyetleri yüksek olarak görülse de endüstriyel kalkınmamız açısından büyük önem arz etmektedirler. Okullarımızın özellikle işletmelerle olan işbirliğine yönelik çalışmaların gözden geçirilerek geliştirilmesi yönünde odalarla yapılacak çalışmaların artırılması gerekmektedir. Okullar teknolojiyi alan değil teknolojiyi üreten kurumlar haline getirilmelidir.

Gençlerimizin bilimsel düşünce görüşlerinin yanı sıra ülke gerçekleri ve ülke menfaatlerinin bilincinde olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, sürekli kendini yenileyen ve milli menfaatleri için yoğun çaba harcayan bireyler olarak yetişmelerinde gerekli önlemler alınmalıdır. “

Çalıştay’da bir konuşma yapan Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice teşkilat olarak 81 ilde 160 oda ile temsil edildiklerini söyledi. Konunun muhatabı olarak 36 ayrı uygarlığa ev sahipliği yapmış İzmir’in dünyanın sayılı mutfaklarından olduğunu anlattı. İzmir mutfağının Dünya ve kentimizin kent kimliğine katkısından bahsetti. Ancak lokantacılık mesleğinin yasalardan kaynaklanan eksikliklerden dolayı özellikle eğitimsizlik nedeniyle meslek olarak yüz tutmaya başladığını anlattı. 2005 yılında yapılan yasa değişikliği ile 2005 öncesi lokanta açabilmek için ustalık belgesi istenirken 2005 sonrasında belge zorunluluğun kaldırıldığını ve bunun da mesleğin bozulma sebebi olduğunu söyledi. Yasalardan kaynaklanan eksiklikler yüzünden dünya mutfağının en özel mutfaklarından olan ülkemiz mutfağının zor zamanlar geçirdiğini belirtti. Dünyada şehir adıyla anılan tek mutfağın Gaziantep ilimizin mutfağı olduğunu söyledi. Okullar ve odalar işbirliğinin başlatılması, genişletilmesi ve sürdürülebilirliğinin çok önemli olduğunu belirtti. Çok fazla sayıda istihdam yaratan bu alanın okullarımızın teknolojik yenilikleri takip etmesi ve işletmelerle paylaşması ile çok daha kaliteli hale geleceğini söyledi.

Çalıştay, mesleki ve teknik eğitimin genel sorunları ve çözüm önerileri üzerine yapılan konuşmalarla sona erdi.

16.02.2013 tarihinde eklendi ve 2,047 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36