Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - BUCA&GAZİEMİR TEMSİLCİLİKLERİ KAHVALTI ETKİNLİĞİ

Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanlığı’na bağlı Buca ve Gaziemir temsilcilikleri kahvaltıda üyeleri ile bir araya geldi. Kahvaltıda görev yeri değişikliği sebebiyle Gaziemir İlçe Temsilciliği görevini devreden Okan Çelikpençe’ ye Şube Başkanı tarafından plaket takdim edildi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Şube Başkanı Merih Eyyup Demir Şunları söyledi:

Ülkemiz 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere kilitlenmiş durumdadır. Cumhuriyet tarihinin bugüne kadar yapılmış en farklı seçim atmosferini yaşıyoruz. Ülkemizin geleceğini ilgilendiren Başkanlık sistemi adı altında şekillendirilmeye çalışılan ancak, tam olarak nasıl bir sistem olduğu bugüne kadar anlatılmamış olan bir seçim yaşayacağız. 7 Haziran tarihine kadar daha neler yaşayacağımızı hep birlikte göreceğiz.

Eğitimde yaşananları unutmamıştır. Eğitimde gelmiş olduğumuz nokta içler acısıdır. 4+4+4 eğitim modeli ile geçmiş olduğumuz kesintisiz eğitim modeli uygulaması bütün sorunlarıyla eğitim çalışanlarının olduğu kadar eğitim paydaşlarımızın da temel sorunu haline gelmiştir. Süreçte yaşanan sıkıntılar geçiş süreci öncesinde tarafımızdan dillendirilmiş ve yaşanacaklara dikkat çekilmiştir. Bugün geldiğimiz nokta bizi teyit etmektedir. Geldiğimiz noktada yapboz tahtası durumuna dönmüş bir eğitim sistemi ile karşı karşıyayız.

Eğitim camiası 2014 yılında çıkarılan yönetici görevlendirme yönetmeliği ile birlikte eğitimde yaşanan depremlere bir yenisi eklenmiştir. İlimizde 480 okul/kurum yöneticisi değerlendirme sonucu görevlerinden alınmışlardır. Konu mahkemelere intikal etmiş, mahkeme kararları haklılığımızı ortaya koymuştur. Süreçte yaşananlar eğitim camiası için kabul edilemez traji komik olaylarla doludur. Emekli olan eğitim yöneticisine 100 tam puandan tutun da, yazmadığı makaleye tam puan alana kadar her türlü tuhaflık günlerce kamuoyu gündemini işgal etmiştir. Mahkeme kararlarına rağmen yapılan yeniden değerlendirme süreci ise yine kabul edilemez boyutlardadır. Ancak eğitim camiası şunun ayırdını sağlıklı yapmak durumundadır; makamlar gelip geçicidir, önemli olan bu makamların geleceğimize, yavrularımıza yapacağı katkılardır. Şaibeli bir şekilde elde edilen makamların toplum nazarında kıymet-i harbiyesi yoktur.

Yönetici değerlendirme süreci sonrasında yaşanan sözlü mülakat süreci ise ayrı bir garabettir. Mülakat sürecini yaşayan arkadaşlarımız ve eğitim camiası mülakat sürecinde yaşananların farkındadır. Mülakat sonrası yapılan görevlendirmeler ise bir başka garabettir. Görevlendirildiği okuldan istifa seçeneği olmamasına rağmen vazgeçenlerin yerine yüksek puanlı müracaatlar kabul edilmemiş, ikinci kez atama yapılamayacağına dair cevap verilmiş, ancak akabinde tercihlerim dışında görevlendirme kabul ediyorum seçeneğini işaretleyen 41 kişinin görevlendirmesi yapılmıştır. Şimdi soruyorum: Hak bunun neresindedir? Yüksek puanlarla görevlendirilmeyenlerin yerine benim adamım anlayışıyla ve tırnak içinde koyu harflerle söylüyorum hile yapılarak görevlendirme yapılmıştır. Bunun adı adalet ise bu anlayışı kabul etmiyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda nöbetlerle ilgili dilekçe eylemi yaparak nöbet ücreti talebinde bulunmuştuk. Ancak bugüne kadar bu talebimiz karşılık görmemiştir. Başlattığımız nöbet eylemimiz tüm iyi niyetimize rağmen sabote edilmeye çalışılmıştır. Haklı talebimizi karşılık buluncaya kadar devam ettirmeye olan kararlığımızın bilinmesini istiyoruz.

Türk Eğitim Sen olarak eğitimde yaşanan olumsuzlukları her şart altında en üst perdeden duyurmaya devam edeceğiz. İlkesi önce ülkesi olanların buluşma adresi olan sendikamız hakkaniyet çizgisinden ayrılmadan hak bildiği yolda, doğruları dillendirmeye devam edecektir. Geleceğimizi şekillendirdiğimiz yolda yavrularımızı siyasetin aleti haline getirerek prim yapma gayreti içerisinde olanlara fırsat vermeyeceğiz.

13 yıllık hükümetleri süresinde dile getirdikleri temel konulardan birisi de devlet memurluğu kavramıdır. Kamuda memur işçi ayrımının kaldırılarak kamu çalışanı adı altında birleştirme gayretlerinin altında yatan zihniyetin farkındayız. Kamu kesiminde tek tip istihdam modeli altında çalışanların taşeronlaştırma politikalarına en üst perdeden itirazımız sürdüreceğiz. 4 Nisan’da Ankara’da bu söylemlerimizi en yüksek sesle haykıracağız.

Bugün burada bir araya gelmemize vesile olan Buca İlçe Temsilciliği ve Gaziemir İlçe Temsilciliği yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Sizlerle bir arada olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

Konuşma Metnini İndirmek İçin Tıklayınız...

28.03.2015 tarihinde eklendi ve 1,952 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR
0 232 445 14 36