Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - BASIN AÇIKLAMASI-YÖNETİCİ DEĞERLENDİRME SÜRECİ

 Değerli Basın Mensupları;

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarının Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik çerçevesinde ilimizde 4 yılını dolduran okul müdürlerinin değerlendirmeleri sonucunda ilimizde 480 okul müdürü görevlerinden alınmışlardır.

Mevcut Yönetmeliğin EK-1 Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri için Değerlendirme Formu’nda yer alan kriterlerle yapılan değerlendirmelerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü değerlendirme toplam puanı 60-65; okul/kurum paydaşları tarafından yapılan değerlendirme toplam puanı ise 35-40 olarak belirlenmiştir.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda görevlerinden alınan okul/kurum müdürleri konuyu yargıya taşımışlardır. Bölge İdare Mahkemesi okul müdürleri lehinde görüşle; puan vermemenin dayanağının, somut bilgi ve belge ile açıklığa kavuşturularak ortaya konulabilir olması gerektiğine karar vermiştir.

Yapılan değerlendirme sonucu ile ilgili bireysel Bimer başvurularına olumsuz cevap verilmiş; ancak Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu kararı sonucu EK-1 değerlendirme formları muhataplarına verilmek zorunda kalınmıştır.

Bu süreçte objektif davranmayan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri hakkında gerek sendikamız tarafından gerekse bireysel olarak Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Ödemiş Kaymakamlığı tarafından verilen soruşturma izni ile ilgili Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat İçel tarafından Bölge İdare Mahkemesine itiraz edilmiş ve ön inceleme raporu ve eki belgelerin, isnat edilen fiilden dolayı Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte olduğu anlaşıldığından, itiraz reddedilmiştir.

Söz konusu karar ile ilgili Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü hakkında yapılacak soruşturma ve yargılama süreci değerlendiricilerle ilgili yapılan işlemlere yeni bir boyut kazandırmıştır.

İncelediğimiz EK-1 formlarda özellikle üyelerimiz Ramazan Aslan, Hüseyin Çamcı, Fettah Kara, Vedat Delice ile ilgili değerlendirmelerde de tüm kriterlerin sıfır puan karşılığı olan somut bilgi ve belgelerin, değerlendirmeyi yapan Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Usman ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Alpaslan Karaduman tarafından gerekli mercilere sunulmasını beklemekteyiz.

Yapılan değerlendirmelerde İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılan puanlamalarda; somut bilgi ve belge konulmamış olması ile okulun teftişi sonrasında düzenlenmiş bulunan raporların değerlendirilmediği de açıkça görülmektedir.

Yine değerlendirme evraklarında göze çarpan hususlardan en çarpıcı olanlardan bir başka konu ise aynı soruya İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından Evet karşılığı verilirken İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü tarafından Hayır denilmiş olduğudur.

İlimizin tüm ilçelerinde benzer konular gündeme gelmiştir. Eğitim camiası bu ayıbı temizlemek durumundadır. İş burada Milli Eğitim yetkililerine, Teftiş Kurulu’na, Valilik Makamı’na ve Bakanlık yetkililerine düşmektedir.

Bölge İdare Mahkemesi kararından sonra yapılan yeniden değerlendirme sonuçları da ayrı bir garabete dönüşmüştür. Kararda “… İdarece yeniden yapılacak değerlendirme işlemi neticesine göre işlem tesisine kadar, davacının bulunduğu göreve devamının da sağlanması gerekmektedir.” İbaresine rağmen bugüne kadaryapılan değerlendirmelerle ilgili değerlendirilen kişilerle herhangi bir bilginin paylaşılmamış olması da hukuki açıdan konuyu yeni bir boyuta taşıyacaktır.

Değerlendirmeler sonucundayaşananlar kamuoyunun gündemini sürekli olarak meşgul etmiştir. Özellikle değerlendirme sonucu 100 tam puan alan yönetici arkadaşlarımızın eğitim yönetimi ve denetimi alanında yayınlanmış bilimsel çalışmalarının da camiamıza sağlayacağı yarar açısından bir kitap haline getirilerek yayınlanmasını bekliyoruz. 

Bölge İdare Mahkemesinin kararı açık ve net bir şekilde şunu ifade etmektedir. Somut bilgi ve belgeye dayanmayan yönetmelik ekinde belirtilen kriterlerle  yapılan puanlamada “ hayır”  puanı verilen kriterlerin hangi belgelere dayandırılarak değerlendirildiği ile ilgili elimizde somut veri yoktur. Özellikle okul puanlarının tamamını alan bir yöneticinin sadece ilçe milli eğitim müdüründen 0 puan almasını açıklamak mümkün olamamaktadır. Bölge İdare Mahkemesinin soruşturma açılmasına itiraz eden İlçe Milli Eğitim Müdürünün talebine red kararından açıkça anlaşıldığı gibi yapılan işlemin karşılığı görevi kötüye kullanmaktır. Millet diyen, millet iradesi diyen, sandık diyen yönetim anlayışı size sesleniyorum! Belgelerle yapılan iş açık ve net bir şekilde görülür iken bu işlemi tesis eden İlçe Milli Eğitim Müdürü hakkında hangi işlemi yapacaksınız? İlimizde yapılan değerlendirmelerde somut bilgi ve belgeye dayalı olmayan değerlendirmelerde bulunanlarla ilgili daha ne kadar sessiz kalacaksınız? Kafanızı kuma gömmeye devam edecek misiniz?

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
                                                                   

                           Merih Eyyup DEMİR

                           Şube Başkanı

BASIN YANSIMALARI

KAMU GAZETESİ

HABERTÜRK EGELİ

ZAMAN

9 EYLÜL

EGE TELGRAF

HABER 888

SAMANYOLU HABER

HABER 3

BUGÜN

MEB MEDYA

HABERLER

HABER EFOR16.02.2015 tarihinde eklendi ve 1,882 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36