Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - PYBS İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

 Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanlığı tarafından Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ile ilgili yapılan yazılı Basın Açıklamasıdır.

 BAŞBAKANIN YANLIŞ HESABI!

             2012 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ( PYBS ) Sınav Kılavuzu yayınlandı. Başvurular 23 Mart Cuma gününe  kadar tamamlanacaktır. 5-11.sınıflar 10 Haziran 2012; 8.sınıflar 09 Haziran 2012 tarihlerinde sınava gireceklerdir. Sınavla ilgili kılavuzda yayınlanan EK-1 form doldurularak Okul idarelerine teslim edilecektir. Kılavuzda yer alan “ Ailenin yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın  2012 Mali Yılı için tespit edilen 5.400 TL ( beş bin dört yüz TL ) ‘yi geçmemesi gerekir.” İbaresi dikkat çekicidir. Burada tespit edilen 5.400 TL rakamı şu anlama gelmektedir:

-Aile net yıllık gelir toplamının fert başına düşen yıllık tutarı: ( Ailenin net yıllık toplam geliri, ailedeki fert sayısına bölünerek hesaplama yapılacaktır.)

 Bunu öğretmen için bir örnekle açacak olursak:

Eşi çalışmayan ve Başbakanımızın uyarılarını dikkate alarak 3 çocuk yapan 3.derece 1.kademedeki bir öğretmenin 5.400 rakamının tutarı :

Öğretmen Maaşı :       2.050 TL

Ek ders ücreti    :        410 TL        ( Öğretmenler fiili olarak görev yaptıkları sürelerde ek ders ücreti alırlar ve bu süre Devlet Memurları Kanunu 103.Maddesinde bu konu şu şekilde geçmektedir:

Madde 103 - Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. (Değişik cümle: 06/07/1995 - KHK - 562/2 md.) Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.

Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.

Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir.

Dolayısıyla bir öğretmenin ek ders ücret hesabı bir ay:(Haftalık 15 saat ek ders ücreti alabilen öğretmen için)

Haftalık 15 saat x ek ders ücreti formülü üzerinden hesaplanır ve ek ders ücretini tam alabilen bir sınıf öğretmeni için bu rakam ortalama 410 TL gibi bir rakama tekabül etmektedir. Branş öğretmenleri ise her zaman haftalık 15 saat ek ders ücretini alamayabilmektedirler.

Bu hesaplamalar doğrultusunda yukarıda anılan bir öğretmenin EK-1 form doldurulduğunda ortaya çıkan sonuç :

Yıllık Maaş Tutarı                  :           2.050 TL x 12 ay =  24.600 TL

Yıllık Ek Ders Ücret Tutarı    :             410  TL x 10 ay =    4.100 TL

Yıllı Maaş Tutarı + Yıllık Ek Ders Ücreti Tutarı       : 24.600 TL + 4.100 TL = 28.700 TL

--Aile net yıllık gelir toplamının fert başına düşen yıllık tutarı: ( Ailenin net yıllık toplam geliri, ailedeki fert sayısına bölünerek hesaplama yapılacaktır.)

28.700 TL (Ailenin net yıllık toplam geliri) / 5 ( Aile Fert Sayısı ) :   5.740 TL

Yapılan hesaplamalar neticesinde anılan öğretmen EK-1 Form doldurulduğunda 2012 Mali Yılı için tespit edilen 5.400 TL rakamı geçmiş olduğundan öğrencisi için Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı başvurusu yapamayacaktır.

Bu durumda her iki  eşin çalışan olması durumunda ise başvuru tamamen imkansız olacaktır. Ayrıca çocuk sayısı düştükçe yıllık elde edilen gelir rakamsal olarak yükseleceğinden başvuru şansı tamamen ortadan kalkacaktır.

Buradaki asıl komedi, kılavuzda 2.BAŞVURU ŞARTLARI f maddesi Maddi İmkanlardan Yoksun Bulunmak maddesi altında Kontenjan kısmında 1.Öğretmen Çocuğu Kontenjanı ile ilgili koşullar belirtilerek bunlara dikkat edilmesi sayılmıştır. Başvuruda bulunamayan öğretmenin hangi kontenjanından bahsedilmektedir?

Başvuru son günü olan 23 Mart 2012 tarihinden önce bu rakamın düzeltilmesi ve günümüz koşullarına uygun hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir çalışma beklemekteyiz.

Ayrıca aynı kılavuzda göze çarpan diğer bir husus ise; 1.GENEL AÇIKLAMALAR kısmındaki:

Tutuklu ve hükümlü öğrenciler parasız yatılılık ve bursluluk sınavına başvuramazlar. İbaresidir.

Tutuklu ve hükümlüler ülkemizde Milletvekili dahi seçilebilirken öğrenim hakkı ile ilgili bir konuda neden mağdur edilirler anlamak mümkün değildir.

                                                                  Merih Eyyup DEMİR 

                                                                  Şube Başkanı

14.03.2012 tarihinde eklendi ve 5,132 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR
0 232 445 14 36