Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - BASIN AÇIKLAMASI-ROTASYON UYGULAMALARI

 Şube Başkanlığımız tarafından rotasyon ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

Türkiye genelinde, aynı okulda 15 yılı aşkın süredir çalışan yaklaşık 13 bin öğretmene "rotasyon" zorunluluğunun getirilmesi ile ilgili tartışmalar sürerken, bugün sona erecek tercih süreciyle ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. Tecrübeli öğretmenler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kendilerine yakın olan ilçelerde belirledikleri okullara tercihte bulunurken, bu istekleri sisteme girecek olan okul müdürlerinin ise, birçok öğretmenin kaydını yapmadığı belirlendi. İzmir'de bazı okul müdürlerinin, öğretmenlerin rotasyona uğramasına engel olmak amacıyla, sisteme bilerek kayıt yapmadığı öne sürüldü. Türk Eğitim Sen 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, rotasyona başından beri karşı çıktıklarını söyleyerek, "Şu anda süreçle ilgili büyük karışıklık var. Rotasyona tabi olan öğretmenlerin tamamına yakını tercihlerini yaptı. Ancak birçok okul müdürü, öğretmenlerin tercihlerini sisteme girmedi. Bu durumun sehven yapılmış bir hata olmasını düşünmek istiyoruz. Ancak, aldığımız duyumlar 15 yılını dolduran öğretmenlerin belirlenmesi için onay verilmeyen arkadaşlarımızın aynı sendikaya mensup oldukları yönündedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden, Valilik Makamından bu konuda hassasiyet bekliyoruz. Eğitimde bugüne kadar yaşananlar ortadadır. Camiamızın, bir sendikaya mensubiyet sebebiyle adam kayırma iddialarına sebep verecek uygulamalardan artık kaçınmasını bekliyoruz. Bu konuda aksaklıklara sebebiyet verenlerle ilgili yapılacak iş ve işlemlerin takipçisi olacağımızın ve hukuki tüm haklarımızın saklı olduğunun kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz. " dedi.

BAKANLIK KARARLI DEĞİL

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk olarak aynı okulda 12 yılı aşkın süredir çalışan öğretmenlerin görev yerinin değişeceğini açıkladığını söyleyen Demir, daha sonra ise bu sürenin 15 yıla uzatıldığını hatırlattı. Demir, "Bakanlık yetkililerinin bu tutumu, rotasyonla ilgili çok da kararlı bir duruş sergilemediklerini ortaya koyuyor. Öğretmenlere yönelik rotasyon kararı, eğitimdeki sıkıntıların giderilmesi veya okullardaki kalitenin arttırılmasına hiçbir katkı sağlamayacak. Bakanlık anlamsız ve gereksiz yere böyle bir karar aldı. Ancak tüm girişimlerimize rağmen bu kararından da geri adım atmadı" dedi.

SIKINTI YAŞANACAK

Öğretmenlerin tercih hakkının bugün biteceğini belirten Demir, "Birçok okul müdürü, şu an için öğretmenlerin tercihlerini sisteme girmedi. Anlaşılan o ki, verilen sürenin tamamlanmasının ardından sisteme girişi yapılmayan öğretmenlerle ilgili yine sıkıntılar yaşanacak. Şu işlerle uğraştığımız kadar, eğitimdeki sıkıntılara yönelsek, inanın okullarımızda hiçbir sıkıntı kalmaz. Şimdi de rotasyon süreciyle uğraşarak, enerjimizi boşa harcıyoruz" diye konuştu.  

27.07.2015 tarihinde eklendi ve 1,639 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36