Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - BASIN AÇIKLAMASI-YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMELERİ

Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanlığı tarafından yönetici görevlendirmeleri ile ilgili yapılan Basın Açıklamasıdır.

                 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanılan 4+4+4 eğitim modeli ile okullarımız ilkokul ve ortaokul olarak ayrılmış, bu okullarda görev yapan okul yöneticileri ile ilgili yeni durumlar oluşmuştur. Yönetici atama yönetmeliğine göre atanacağı okulda dersinin olması gerekirken yönetmeliğe aykırı olarak branşı sınıf öğretmeni olan okul müdürü ortaokulda kalmış, branşı Türkçe olan yönetici ilkokulda yönetici olarak kalmıştır. Mevzuata aykırı olarak devam eden bu işleyişin okul yöneticilerinin daha büyük mağduriyetler yaşamaması için bir an evvel çözümlenmesi gerekmektedir. Eğitim yöneticiliklerinin yeni oluşan okullarda yeniden belirlenmesi ve okul yöneticilerinin branşları itibari ile ilgili olarak yeni bir değerlendirme süreci gerekli hale gelmiştir. Özellikle ilkokul olarak belirlenen okullarımıza yeni başlayacak olan 60 aylık öğrencilerimiz de düşünülerek okullarımızın fiziki koşulları ile ilgili okul yöneticilerimizin bütün olumsuzluklara rağmen yoğun çalışmaları takdire şayandır. Ancak bütün bu gelişmelere rağmen Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER tarafından okul yöneticilerimizin içerisinde bulundukları durumun görmezden geliniyor olması da anlaşılabilir bir durum değildir.

                İlimizde de okul yöneticilerimizin yeni sistemin en sağlıklı bir şekilde yürümesi için yoğun çalışmaları devam ederken yeni açılan okullarımıza da yeni eğitim yöneticileri görevlendirmeleri devam etmektedir. Ancak bu görevlendirmelerin hangi kriterler esas alınarak yapıldığı anlaşılamamaktadır. Bugüne kadar yapılan görevlendirmelerde yönetici olarak belirlenecek isimlerin öncelikle mevcut okul içerisinden istekli çalışanlardan, istekli olmadığında ilçe içinden belirlenen isimler İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilerek görevlendirme işlemleri tamamlanmakta idi. Ancak son uygulamalar özellikle yeni eğitim sistemine geçiş sürecinde yaşanan sorunlara yenisini eklemiş gibi görünmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçelerin teklif etmiş oldukları okul yöneticisi isimleri görmezden gelinerek kendileri tarafından belirlenen isimlerin görevlendirmesi gibi çeşitli spekülasyonlara yol açabilecek bir uygulama yoluna gidilir olmuştur.   En son yaşanan örnek ilimiz Beydağ ilçesindeki Adile Şen anaokuluna Kurucu Müdür atamasında yaşanmıştır. Yeni açılan kuruma Kurucu Müdür olarak atanmak isteyen öğretmenlere istekleri sorulmak suretiyle istekli öğretmenler arasından kıdem üstünlüğüne göre belirlenen yönetici adayının İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ataması yapılmak üzere gönderilmesine rağmen boş kadroya Beydağ ilçesi dışından Kiraz ilçesinden bir öğretmenin ataması yapılmıştır. Bu uygulama eğitim sistemimizin içerisinde bulunduğu ve özellikle alan değişikliği, norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinin devam ettiği şu günlerde eğitim paydaşlarının var olan moral motivasyonlarına olumsuz örnek teşkil edecektir. Bu durum Sayın Hüseyin ÇELİK döneminde Devlet Memurları Kanunu 76. Madde kapsamında yapılan 998 Müdür ataması uygulamasının benzeri bir uygulamadır ki o dönem yapılan atamaların birçoğu açılan mahkemeler sonucunda iptal edilmiştir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan bu uygulamanın durdurularak Beydağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından teklif edilecek yönetici adayının atama işleminin gerçekleştirilmesi yapılacak en doğru iştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

                                                                             Merih Eyyup DEMİR

                                                                             Şube Başkanı

KAMUDAN COM

HABER KAMU

14.11.2012 tarihinde eklendi ve 2,816 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
  • İUYSAL
    NE BEKLİYORDUK Kİ!
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR
0 232 445 14 36