Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Şube Başkanlığımız Kadın Kolları ve Buca İlçe Temsilciliği tarafından düzenlenen Anneler Günü Etkinliği  Buca Hancı Aile Eğlence Tesislerinde yapıldı. Etkinliğimiz İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Süleyman Özduran, Buca İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bahri Kılıç, İsmet Özkan, çok sayıda okul/kurum yöneticisi ve üyelerimizin katılımı ile gerçekleşti.

Etkinliğin açış konuşmasını Kadın Kolları Başkanımız Servet Aras yaptı. Aras, Anneler Günü münasebetiyle tüm annelerimizin Anneler Gününü kutlayarak başladığı konuşmasında, çalışma hayatında kadınlarımızın sorunlarına değindi. Özellikle eğitim camiasında çalışan kadınlarımızın sorunları ile ilgili sendikamız tarafından yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Etkinliğimiz de bir konuşma yapan Buca İlçe Temsilcimiz İsmail Çelik konuşmasında şunları söyledi:

Sayın Şube Başkanım, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürlerim, Yönetim Kurulu üyelerim Türk Eğitim-Sen’in değerli üyeleri ve kıymetli misafirler;

Şubemiz Kadın Kolları ve İlçe Temsilciliğimizin ortaklaşa düzenlemiş olduğu etkinliğimize hoş geldiniz, sefa geldiniz.

Buca İlçe Temsilciliği olarak; günden güne büyüyen ve artan sayımızla birlikte ‘’SÖZDE’’ değil, ’’ÖZDE’’ sendikacılığımızı, siz değerli üyelerimizden almış olduğumuz güçle, azim ve kararlılıkla yürütmekteyiz.

15 Mayıs itibarıyla 750’ye yaklaşan üye sayımızla İlçemizde yetkili sendika olma yolunda emin adımlarla yürümekte ve ilerlemekteyiz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın özellikle son 10 yılda yapmış olduğu uygulamalar ve icraatlarla mevcut hükümetin eğitime ve eğitimciye bakışı hepinizin malumudur. Yapılan icraatlarla eğitim camiamızı itibarsızlaştırmaya çalışan anlayışı reddediyoruz.

Bu yolda, ‘’İLKESİ ÖNCE ÜLKESİ’’ olan felsefi anlayışımızla, hakkaniyet çizgimizden hiçbir zaman taviz vermeden, sizlerin destekleriyle mücadelemize devam edeceğiz.

Son 10 yılda yaşadığımız; norm kadro sorunu, özür grubu atamaları sorunu, uzman öğretmenlik, bir türlü rayına oturmayan, oturtulmayan eğitim yöneticileri sorunu, genel idare hizmetleri sınıfı çalışanlarının temel sorunları, hemen her platformda dile getirdiğimiz, konuyla ilgili çalıştaylar düzenlediğimiz, insanlık dışı bir uygulama olarak gördüğümüz 4/C personel sorunu, çözüm bekleyen, her ne hikmetse 2013 toplu sözleşme görüşmelerinde dile bile getirilemeyen, çözüm bekleyen ve takipçisi olduğumuz sorunlardandır.

İlçemizde bütün bu sorunların çözümü bizim güçlü ve yetkili sendika olmamızdan geçmektedir. Unutmayınız ki; ‘’ÇARESİZ DEĞİLSİNİZ, ÇARE SADECE VE SADECE SİZLERSİNİZ.’’

Değerli arkadaşlarım, hedefimiz Türk Eğitim-Sen’i İlçemizde yetkili sendika kılmaktır. Bu anlamda hepinizin desteklerini bekliyor; beni dinlediğiniz ve aramızda olduğunuz için şükranlarımı sunuyorum.

Şube Başkanımız Merih Eyyup Demir’in konuşma metni:

Değerli Türk Eğitim-Sen ailesi, çok kıymetli misafirler, hanımefendiler beyefendiler, Kadın Kolları ve Buca İlçe Temsilciliğimiz tarafından düzenlenen etkinliğimize hoş geldiniz.

Türk Eğitim-Sen olarak ilkesi öncesi ülkesi diyenlerin ve özellikle son yıllarda yaşamış olduklarımız karşısında suskun kalmadan hakkaniyet çizgimizden ayrılmayarak ülkemize ve milletimize hizmet etme gayretinde olan eğitim camiamızın değerli çalışanlarını saygıyla selamlıyorum.

Kamuda en fazla çalışanın olduğu camiamızda son on yılda yaşananlar hepimizin malumudur. Özellikle en son yapılan Toplu Sözleşme sürecinde yaşadıklarımız hafızalarımızdadır. Hükümetin vermiş olduğu 3+3 zam oranını reddederek 123 TL zam oranını kabul eden ve enflasyon farkı İSTEMEZÜK diyenler bugünlerde bu anlaşmaya imza atmamış gibi, memuru enflasyonun son günlerde artan rakamlarından ve reelde yaşamımızı etkileyen temel ihtiyaçlarımızın fiyatlarındaki artışlar bu arkadaşlarımızı etkilemiyor gibi davranarak alanlarda maalesef sendikacılık tarihine kara bir leke olarak geçecek olan bir süreci yönetme gayretindedirler. Türk Eğitim-Sen olarak memura ek zam ve enflasyon farkı verilmesi için her platformu kullanacağımızın bilinmesini isteriz.

KARA PROPAGANDA YAPILIYOR

Kamuoyunda dershane yasa tasarısı olarak bilinen ancak, yasalaştığı günden bugüne dershanelerle birlikte eğitim camiamızı da temelinden etkileyecek maddelerle dolu olan yasa çerçevesinde alanlarda maalesef açık ve net ibare bulunmasına rağmen atama yetkisi kendilerindeymiş gibi gezen ve ne yazık ki sendikal kimliklerini tanımlayamadığımız kimseler tarafından eğitim çalışanları bir sendikadan bir başka sendikaya transfer edilmeye çalışılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı son on yılında beş bakan değişikliği ile en fazla bakan değiştiren bakanlık durumundadır. Her gelenin gidenin yaptıklarını bozarak ve her defasında reform diyerek yapılmaya çalışanlar maalesef eğitim çalışanlarında huzur bırakmamıştır. Şimdi de dershane yasa tasarısı ile eğitim yöneticilerimizin 13 Haziran itibarı ile kazanılmış haklarının ellerinden alınacağı bir süreci yaşamaktayız. Anayasa Mahkemesi tarafından 14 Mayıs tarihi itibariyle görüşülecek olan yasa tasarısı ile ilgili verilecek karar eğitim camiası tarafından yakinen takip edilmektedir.

EĞİTİM ÇALIŞANI VE MİLLETE HİZMET YOLUNDAYIZ

Türk Eğitim-Sen bugüne kadar ülke gerçekleri ve menfaatleri doğrultusunda hizmet etme yolunda olmuştur. Hiçbir zaman adama yönelik sendikacılık anlayışı içerisinde olmamıştır, olmayacaktır. Bir takım çevrelerin tarafımıza yönelik adama göre sendikacılık yapıyorlar söylemi eğitim yöneticilerimiz üzerinden yapılan sendikacılık anlayışının zirve yaptığı şu günlerde çok mizahi bir yaklaşım olmuştur. Elbette bir tek üyemizin dahi yaşayacağı her türlü haksız durumda üyelerimizin haklarının yanında durmamız sendikacılık hakkı tutup kaldırmaktır anlayışında sendikacılık yapan Türk Eğitim-Sen’in temel sendikacılık anlayışıdır. Ülkemizin geleceğinin teminatı yavrularımızın en iyi eğitimi almaları için gayret gösteren eğitim çalışanlarının her zaman yanında olacağımızın garantisi bugüne kadar olan duruşumuzdur.

4+4+4+ SÜRECİ 60-66 AYLIKLAR AÇISINDAN OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURMUŞTUR

Eğitimde reform adı altında getirilen 4+4+4 eğitim süreci sonuçları maalesef beklenenden uzaktır. Beş yıllık ilkokul tecrübemizin bir anda çöpe atılarak ilkokulun 4 yıl olarak belirlenmesi ve yaş aralığının 60 aya indirilmesi ile birlikte özellikle 60-66 ay öğrencilerinin eğitimlerinde sorunlar gözlenmektedir. Sistemin dönüşüm sürecinde söylediğimiz 50 bin sınıf öğretmeninin norm fazlası olacağı söylemimize karşın olmayacağını iddia edenler şimdi neredeler? Bugünlerde yapılacak olan öğretmen yer değiştirme işlemlerinde norm fazlası sorunu bulunduğu noktadan bir adım ileri gitmiş değildir. Bütün bu şartlara rağmen büyük bir özveriyle geleceğimizİ hazırlayan siz değerli eğitimci arkadaşlarımı yürekten kutluyorum.

Çalışma hayatımızda, Sivil Toplum Kuruluşlarında ve Türk siyasi hayatında daha fazla katılımlarını beklediğimiz tüm kadınlarımızın Anneler Gününü kutluyorum.

Bu vesile ile bizleri bir araya getiren Kadın Kolları ve  Buca İlçe Temsilciliğimize teşekkür ediyorum. Siz değerli üyelerimize katılımlarınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum. 

10.05.2014 tarihinde eklendi ve 2,281 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36