Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - BASIN AÇIKLAMASI+BİLİŞİM SİSTEMLERİ KULLANIM TAAHHÜTNAMESİ

 Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanlığı

“ Bilişim Sistemleri Kullanım Taahhütnamesi”

Basın Açıklaması metnidir.

             Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 29.05.2012 tarih ve 809 sayılı yazı ile tüm valiliklere gönderilen ve Haziran ayı içerisinde- ki 20 Haziran tarihi itibariyle bazı ilçelerimizde saat 14.00’a kadar- imzalanması istenilen Bilişim Sistemleri Kullanım Taahhütnamesi eğitim camiası tarafından tepkiyle karşılanmıştır.

             Taahhütname Türk Dil Kurumu tarafından “ Bir şeyi yapmayı üstüne aldığını bildiren yazılı kâğıt “ olarak tanımlanmıştır. Taahhütnameler genel olarak çeşitli kişi ya da kurumlar tarafından verilen bir hizmet karşılığı olarak hizmet talebinde bulunacak kişiler ya da kurumlar tarafından karşılıklı olarak imzalanan belgelerdir.

             Taahhütnamede imza altına alınan maddeler devlet memurlarının yasalar karşısında zaten sorumlu oldukları konulardır. Eğitim çalışanlarının ifa ettikleri görevin ve suç tanımının farkında oldukları gözden kaçırılmaktadır.

             Eğitim sistemimizde yeni eğitim yılı itibariyle yapılacak olan 4+4+4 sistem değişikliği ile ilgili belirsizlik süreci devam ederken, sistem değişikliği için Milli Eğitim personeli yoğun bir çalışma temposu içerisinde iken böyle bir uygulama doğru değildir. Yapılmaya çalışılan bu uygulama abesle iştigaldir. Milli Eğitim Bakanlığı enerjisini yeni eğitim sisteminin uygulamasına ve sistemin sağlıklı bir biçimde dönüşümünü sağlamaya yönelik çalışmalara harcamalıdır.

             Taahhütnamede eğitim çalışanları bilişim sistemlerini nasıl kullanmalıdır maddeler halinde sayılmıştır. Sayılan maddelere uymayanlar hakkında mali, cezai ve hukuki sorumluluğun kullanıcıda olacağı belirtilmiştir. Eğitim personeli tarafından yerine getirilen bir işlemin hukuka aykırı olduğu durumlarda taahhütname olmaksızın cezai işlem yapılmak durumundadır. Dolayısıyla bu durumun taahhütname ile imza altına alınması esasında bir anlam ifade etmemektedir. Anlamı olmayan bir belgenin imzalanmaya zorlanması düşündürücüdür. Milli Eğitim Bakanlığı derhal bu uygulamadan vazgeçmelidir.

              Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

                                                                                          Merih Eyyup DEMİR

                                                                                          Şube Başkanı

20.06.2012 tarihinde eklendi ve 2,974 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR
0 232 445 14 36