Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - VI. OLAĞAN GENEL KURUL

Şubemizin VI. Olağan Genel Kurul'u 11 Kasım 2017 Cumartesi Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi'nde yapıldı. Divan Başkanlığı'nı Türk Büro-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Nebi YAY,Divan üyeliklerini ise Türk Sağlık-Sen Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin ZENGİN ve Türk Eğitim-Sen İzmir 4 Nolu Üniversite Şube Başkanı Hasan ŞEN'in yaptığı kongre Demokrasi Şöleni havası içerisinde gerçekleşti.Kongrede bir konuşma yapan Şube Başkanımız Merih Eyyup Demir'in konuşma metni aşağıdadır:

Ülkemiz son yıllarda topraklarında ve coğrafyasında yaşananlar dolayısıyla zor zamanlardan geçmektedir. Jeopolitik alt yapısı uzun yıllara dayanan ve anlamını 1453’te bulan kesişmenin mücadelesi günümüz dünyasında her alanda son hızla devam etmektedir. Bu mücadelede emperyalizmin kirli yüzünü bütün açılardan görme imkânına sahibiz. Bu kirli yüzün akil adamlarının çizmiş olduğu yol haritalarının dünden bugüne nasıl adım adım işlediğine şahit olmaktayız. Soğuk savaş dönemi sonrası geçen zaman diliminden bugüne dünya dengeleri çok değişmiştir. Pekin’den Londra’ya uzanan tren yolu hattını doğru okumak zorundayız. Dünya enerji ve bilişim oyunlarında pozisyonumuzu sağlam noktalarda almak ve doğru zamanda doğru hamleler yapmak mecburiyetindeyiz. ABD ve Rusya’nın kara ve deniz güçleri altındaki iki kutuplu dünya hâkimiyeti mücadelesi günümüzde gerilerde kalmış görünmektedir. Artık karşımızda çok kutuplu bir dünya vardır. Bu çok kutuplu dünya içerisinde yerimizi belirlemek durumundayız.

Sosyal medya dediğimiz ve toplum olarak çok sıkı takipçisi olduğumuz belki de bir umut kapısı olarak gördüğümüz mecrada neler yaşanabileceğini, masum bir tweet ile başlayan bir sürecin nerelere evrilebileceğini Mısır örneğinde yaşayarak gördük. Bugün Mısır’ın Tahrir olayları sonrası yaşananlar ve sonrasında gizli servisler tarafından tereyağından kıl çeker gibi hangi noktaya getirildiğini doğru okumak zorundayız. Bütün bu yaşananlar çok daha uzun yıllar ve çok daha farklı senaryolarla gelecek zamanlarda da devam edecektir. Bunlara hazırlıklı olmak ve mücadele edecek güçte olmak mecburiyetindeyiz. Bu hazırlığın temel ayağı eğitimden geçmektedir. Ancak eğitimde istediğimiz adımları atmakta maalesef güçlük çekmekteyiz. Her atılan adım sonrası kamuoyundan gelen tepkiler nedeniyle neredeyse iki adım geri atmak zorunda kalıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da sıklıkla dile getirilen eğitimde başarısızlık konusunda bakanlığımızın yapması gereken şey aslında bellidir. Yapması gereken şey uygulama değişikliğidir. Bugüne kadar uygulayageldiği “ ben bilirim “ anlayışından vazgeçmektir. Bir milyona yaklaşan öğretmeni ile devasa bir güç olan bakanlığımızın ülkemizin hemen her konuda söyleyeceği sözü olan bir kurum olması gerekir. Bu sözü öğretmenlerimizle yapacağı istişare toplantıları sonucunda söylemelidir. Eğitim geleceğimizi sağlam bir zemine oturtmak ve geleceğin dünyasını okuyarak ülkemizin dünyada Lider Ülke vizyonuna yakışır bir pozisyonda olmasını sağlayacak adımlar atmak zorundayız.

Sayın başbakanımızın eğitimde 2019 yılına kadar tam gün eğitime geçileceği ifadesinden sonra yapılan uygulamaları hep birlikte gözden geçirmek durumundayız. Ben yaparım olur mantığından vazgeçmek mecburiyetindeyiz. Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı uygulamasının kaldırılması ile birlikte eğitimde oluşan belirsizlik ortamı yerini Sayın Milli Eğitim Bakanımızın açıklamaları ile yeni bir belirsizliğe ve umutsuzluğa terk etmiştir. Sayın bakanın kimse yüzde 92’ye bakmıyor açıklaması talihsiz bir açıklamadır. 2018/2019 eğitim öğretim yılında 10,11 ve 12. sınıflarda eğitim görecek yüksek puanla yerleşen öğrencilerimizle 9. sınıflarda eğitime başlayacak adrese dayalı sistemle yerleşecek öğrencilerimiz arasındaki oransal farkın ne anlama geldiğini de ifade etmeleri gerekmektedir.

Bugün içerisinde bulunduğumuz ortama gelmemizin müsebbipleri bugünlerde geçmiş günlerde söylediklerinin unutulacağını zannederek çark etme gayretindedirler. Ağızlarına aldıkları liyakat sözcüğünün muhatabının kim olduğunu unutarak! Bu sözcük size yakışmadı beyler! Mesai yapan arkadaşlarımıza yaptığınız haksızlığın farkında mısınız?

2015 yılında imzaladığınız Toplu Sözleşmeye tarihi imza dediniz, memurunu emeklisini enflasyona ezdirdiniz. 2017 yılı Toplu Sözleşmesine ise baştan “ Kapalıyız “ diyerek masaya oturmanızın aslında sizin için ne anlam ifade ettiğini bütün kamuoyuna kendiniz deklare ettiniz.

2017 yılında kamu görevlilerinin geneline yönelik Toplu Sözleşme, kapsam, dayanak, yürürlük, maaş zamları ve uygulama gibi standart hükümler dışında toplam 42 maddeden oluşmaktadır. Ancak bunların 22 maddesi 2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmenin tekrarıdır. 6 madde de 2015 Toplu Sözleşme hükümlerine revizyon yapılmıştır. 2017 yılı Toplu Sözleşmesinde ise yalnızca 14 madde vardır. Yeni maddelerde kamu görevlilerinin ve emeklilerin tamamına yönelik hiçbir kazanım yoktur.

Memurumuz ve özellikle de öğretmen ve eğitim çalışanlarımız bu durumu değerlendirmek ve artık çok daha geç olmadan şapkayı önüne koymak durumundadır.

Bizler; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize çizdiği “ Fikri hür, Vicdanı hür, İrfanı hür nesilleri Cumhuriyet için yetiştirmeye devam edeceğiz. Yorulmadan…” diyerek vatan sevdası, gelecek kaygısı ile ülkemiz eğitimine İlkemiz Önce Ülkemiz diyerek katkı koyanlarız.

Bizler; bu Cumhuriyeti bizlere emanet ederken emperyalizme dünyanın en sert tokadını atanların torunlarıyız. Bizler; Türkiye Sevdalılarıyız.

Emanet aldığımız bu vatanı emanet edeceğimiz evlatlarımıza kaliteli bir eğitim vermek ve geleceğe hazırlamak mecburiyetindeyiz. Geleceğimiz için mücadelemizde elbette ekmeğimizin de mücadelesini vereceğiz. Bu mücadelemizi İlkemiz Önce Ülkemiz çizgimizden taviz vermeden sürdürmeye devam edeceğiz.

04.12.2010 tarihinde göreve geldiğimiz gün 1791 üye ile başladığımız ve bizim için kutlu saydığımız bu yolda siz değerli yol arkadaşlarımla birlikte Mayıs 2017 mutabakatında 2465 üye sayısına ulaşmış olmanın haklı gururunu yaşadık.

Çizgimizden asla taviz vermeden inandığımız ve kutsal saydığımız değerler içerisinde kalmak kaydıyla doğru bildiğimizi söylemeye devam edecek ve ülkemize, milletimize karşı yapılacak her türlü içeriden ve dışarıdan gelecek harekete karşı Rabbim sağlık verdiği sürece mücadelemize devam edeceğiz.

Biz büyük bir aileyiz. Bu büyük ailenin bir ferdi olmaktan duyduğum onuru ifade etmek istiyorum. Hakkı tutup kaldırmaya devam edeceğimize siz değerli hazırun önünde söz veriyorum.

Kongremize iştirak ederek bizleri onurlandıran siz değerli hazırunu en kalbi duygularımla hürmet ve muhabbetle selamlıyorum. 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

  

13.11.2017 tarihinde eklendi ve 1,174 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36