Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - TORBALI TEMSİLCİLİĞİ KAHVALTI ETKİNLİĞİ

Şube Başkanlığımıza bağlı Torbalı İlçe Temsilciliği tarafından düzenlenen kahvaltıya Şube Yönetim Kurulu üyelerimiz, İlçe Temsilcilerimiz, üyelerimiz ve çok sayıda davetli katıldılar. Şube Başkanımız Merih Eyyup Demir yaptığı konuşmada şu konulara değindi:

17 – 25 Aralık süreci ile başlayan ve çeşitli kurumlarda yansımaları ve uygulamalarına şahit olduğumuz paralel yapı söylemi ve yaşananların eğitim ayağı kabul edilemez noktalara gelmiştir.

Eğitim geleceğimiz maalesef birileri tarafından yanlış yönlendirmelerle karanlıklara sürüklenmektedir. TEOG sürecinde yaşananlar eğitimin kapsamlı bir şekilde masaya yatırılma gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Hukuk tanımaz bir anlayışla Milli Eğitimi yürütmeye çalışanların eğitim sistemimizi götürebilecekleri noktanın beklenilen seviyeler olamayacağı anlaşılmıştır.

Eğitimde gelişmiş ülkeler düzeyinde bir eğitim anlayışını hakim kılmak yerine sürekli çıkmazlara sürüklenen ve hemen her gün yenisi eklenen bir sorunla eğitimde yaşananlar eğitim camiasının huzursuzluğunun had safhalara ulaşmasına neden olmaktadır.

Yönetici değerlendirme süreci, TEOG skandalları, öğretmen rotasyonu kargaşaları ile yürütülmeye çalışılan bir dönemde maalesef gözden kaçan temel sorun çocuklarımızın eğitim gelecekleri olmuştur. Eğitim camiasında yaşanan hemen her konunun öğrencilerimize yansımaları olumsuzluk olarak dönmektedir.

Eğitim yöneticilerimiz ile ilgili 6528 sayılı yasa akabinde çıkarılan yönetmelik ile yapılan değerlendirmeler ülkemiz gündemini halen daha meşgul eder bir durumdadır. Hemen her gün yeni bir konu ile gündeme gelen eğitim yöneticileri değerlendirme sürecinde yaşananların izahı yoktur. Süreç mahkeme aşamasındadır. Hak elbet yerini bulacaktır.  

Taslak yönetmeliği çıkarılan öğretmen rotasyonu konusu eğitim camiasında değerlendirilmektedir. Taslak yönetmeliğin eksiklikleri ve uygulana bilirliği tartışma konusudur.

Sözlü mülakat ile atamaları yapılan 1709 Şube Müdürü ile ilgili mahkeme sürecindeki gelişmeler sürecin yeniden değerlendirilmesini ve yazılı ve sözlü mülakat puanlarının birlikte değerlendirilerek yeniden tercih yapılmasını gerektirmektedir. Bu süreçte kim ne yapmıştır? Eğitim camiasının takdirindedir.

2013 – 2015 Toplu Sözleşmeden kaynaklanan kayıplarımız ortadadır. Hükümetimizin yapmış olduğu güncelleştirme sonrasında enflasyon rakamının yıl sonunda 5,3 ‘den 9,4’e revize edilmiş olmasının memurlarımız için de bir revizyon gerektirdiği açıktır. Genel İdare Hizmetler sınıfı çalışanı arkadaşlarımızla ilgili son yıllarda yapılmış hiçbir çalışma yoktur. Özellikle 4+4+4 eğitim modeli seçmeli dersleri ile birlikte artan ders saat sayıları okullarımızın daha uzun saatler açık kalmasını gerektirmektedir. Okullarımızda görev yapan Yardımcı Hizmetler kadrolu arkadaşlarımızın bu durumda günlük neredeyse 14 – 15 saatlere varan bir çalışma süresini gerektirmektedir ki bu durum acilen değerlendirilmeye alınmalıdır.

4/C personelimizin çalışma koşulları ile ilgili bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmış değildir. 4/C personelinin istekleri doğrultusunda bakanlığımız nezninde çalışmalar başlatılmalıdır.

Kahvaltı etkinliği iyi dileklerle sona erdi.

16.11.2014 tarihinde eklendi ve 1,757 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36