Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - GÜZEL SANATLAR LİSESİ

18. Milli Eğitim Şurasında, iki farklı disiplin anlayışı olan Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin, ayrılarak iki farklı okul türü olarak Spor Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesi adı altında eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmeleri yönünde tavsiye kararı alınmıştır. Bu karar doğrultusunda bu okulların yeniden yapılandırılarak, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri, Spor Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesi adı altında yeniden iki ayrı okul türüne dönüştürülmesine karar verilmiştir.

            Konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 14.06.2013 tarihli ve 83203306/20/1380223 sayılı yazısı ile Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri’nin “Spor Lisesi” ve “Güzel Sanatlar Lisesi” olmak üzere iki ayrı okul türü olarak ayrılması istenmiştir.

Orta Öğretim Genel Müdürü Sayın Ercan TÜRK, Anadolu Ajansı’na Haziran ayı içerisinde yaptığı açıklamada bu kapsamda, 21 okulun spor lisesine, 41 okulun ise güzel sanatlar lisesine dönüştürüldüğünü, geriye kalan 29 okulun dönüştürülme işlemlerinin ise devam ettiğini, her iki okul türüne de mevcut uygulamada olduğu şekliyle yetenek sınavıyla öğrenci alınmasına devam edileceğini belirtmiştir. Türk, bu okullara başvuruların 17 Haziran'da başlayacağını, 19 Temmuz'a kadar da öğrenci alınmaya devam edileceğini bu nedenle öğrencilerimizin, aynı anda birden fazla aynı tür liseye başvuramayacağı konusunda da kamuoyunu uyarmıştır. Yeni liselerin 2013-2014 eğitim-öğretim yılı itibariyle yeni durumlarına göre eğitime başlayacağının altını çizen Türk, yapılandırma ile ilgili gerekli işlemlerin okullara öğrenci alımına başlanmadan önce tamamlanacağına dikkati çekmiştir. Bu okulların, öğrencilerin, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, iyi bir sanat ve spor eğitimi görmeleri amacıyla kurulduğunu dile getiren Türk, farklı disiplin anlayışı olan bu okulların iki ayrı okul türü olarak yeniden yapılandırılmasının, okulların kuruluş amacına daha uygun olduğunu ve eğitimdeki kaliteyi daha da artıracağına inandığını kaydetmiştir.

            Bu süreç içerisinde bazı illerimizde de dönüştürme işlemi büyük bir titizlikle gerçekleştirilmiştir. Fakat uygulamayı takip ettiğimizde İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün hiç bir harekette bulunmadığı göze çarpmaktadır. İlimizde bulunan Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesinin “Spor Lisesi” ve “Güzel Sanatlar Lisesi” olarak ayrılmadığı gibi bu yılki öğrenci alım sınavları eski duruma göre yapılmış kamuoyuna da konuyla ilgili hiç bir bilgilendirme yapılmamıştır. İzmir’de yapılan tüm işlemler kâğıt üzerinde yapılmış, anılan okul “ Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi” ve “ Buca Spor Lisesi “ adları altında kâğıt üzerinde ayrılmış olarak gösterilmiştir.

            İki ayrı okul oluştuğuna göre mevcut yönetim hangi okulun iş ve işlemlerini yürütmek durumundadır? Diğer illerdeki uygulamalarda okul yöneticilerinin ilişkilendirme işlemleri sonuçlanma aşamasına gelinmiş iken, ilimizde yöneticilerin ilişkilendirilerek mevcut yönetici atama döneminin başlayacağı da düşünülecek olursa atama işlemleri nasıl gerçekleşecektir? Ayrılma sonucu oluşacak yeni durumla birlikte öğretmenlerimizin norm durumları nasıl düzenlenecektir? Başvuru sürecinde Işılay Saygın Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi resim bölümüne 151 öğrenci; müzik bölümüne 148 öğrenci, spor bölümüne ise 558 öğrenci müracaatta bulunmuştur.  Mevzuat gereği her iki okulun kayıt yaparak eğitim alacak öğrenci sayısı resim bölümü 30 öğrenci, müzik bölümü 30 öğrenci, spor bölümü ayrılma öncesi 30 öğrenci iken; spor bölümüne müracaat eden 558 öğrenciden 30 öğrenci eğitim alacaktır. Ayrılma işleminin gerçekleştirilmiş olması durumunda spor bölümüne alınabilecek öğrenci sayısı 90’a kadar çıkabilmektedir. Dolayısıyla ayrılma işlemlerinin gerçekleştirilmemiş olması dolayısıyla müracaat eden 558 öğrenciden eğitim alacak öğrenci sayısı dışında kalan ve eğitimden mahrum edilen 60 öğrencinin hesabını kim ya da kimler verecektir?

 Bu eğitim kurumlarının ayrılmasını isteyen Milli Eğitim Bakanlığının hemen her konuda bakanlıktan görüş alarak hareket eden İzmir Milli Eğitim Müdürlüğünün bu keyfi uygulamasından haberi var mıdır?

Sonuç olarak Milli Eğitim Bakanlığı doğru bir adım atarak bu okulların ayrılması konusunda bir karar vermiş ve işlemlerin aksatılmadan yapılması için valiliklere genelge yollamıştır. Milli Eğitim Bakanlığının vermiş olduğu bu kararın arkasında durmasını ve keyfi uygulamalara fırsat vermemesini bekliyoruz.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

20.08.2013 tarihinde eklendi ve 1,907 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36