Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - İLÇE TEMSİLCİLERİ İSTİŞARE TOPLANTISI

Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanlığı İlçe Temsilcileri toplantısı Tire Değirmen tesislerinde yapıldı. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Şube Başkanı Merih Eyyup Demir gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

2015-2016 eğitim öğretim yılı gecikmeli de olsa 28 Eylül tarihi itibariyle başlamıştır. Ülkemize ve geleceğimize hayırlı olsun. Küreselleşen dünyada liberal ekonominin temel argümanı olan “ bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler “ felsefesinden hareket eden dünya pazarında her alanda rekabet edebilmenin temel başlangıç noktası eğitimdir. Eğitim geleceğini gelecek planlaması üzerine kuramayan, gelecek planlaması olmayan ülkelerin rekabet imkânlarının kısıtlı olacağı gerçeğini hiçbir zaman akıllarımızdan çıkarmamamız gerekmektedir. Ancak, eğitimde bulunduğumuz noktanın gelecek ile ilgili rekabet konusunda bizlere umut vermediği de bir gerçektir. Ülkemizde son 13 yıldır iktidar olanların maalesef eğitime bakış anlayışları ortadadır. Eğitim sisteminin kamuoyu nezninde sürekli yeni sorunların oluştuğu, her yeni sorunla birlikte sistemin biraz daha asıl amacından uzaklaştığı bir noktaya doğru gitmekte olduğunu görmezden gelmemiz mümkün değildir. Geçen zaman zarfında yapılan mevzuat değişikliklerinin neredeyse tamamının eğitimcilerin mağduriyetlerine sebep olması kabul edilemez. Özellikle 2014 yılı itibariyle yapılan İlçe Milli Eğitim Müdürleri görevlendirmelerinden sonra yaşanan eğitim yöneticileri değerlendirme süreci ve ilk defa ve yeniden atama konusunda yaşananların kamuoyuna vermiş olduğu görüntü, koltuk kapmaca oyununun büyükler tarafından oynanıyor görüntüsüdür. Bu durumun eğitim camiası açısından açıklanabilir bir tarafı yoktur. Geçen bir yıllık zaman zarfında bu konu ile ilgili yaşananlar camiamızın içerisinde bulunduğu huzursuzluğun tavan yapmasına sebep olmuştur.

4+4+4 modeli ile başlayan eğitimin dönüşüm sürecinin sıkıntıları halen devam etmektedir ve uzunca bir süre de devam edecek gibi görünmektedir. Burada temel nokta yine plansızlıktır. Okullarımızın gerek bina, gerek derslik ve gerekse fiziki altyapıları ile ilgili çalışmalar dikkate alınmadan yapılan bu dönüşümün öğretmen, öğrenci ve veli üzerindeki olumsuz etkilerini yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz.

Eğitim camiamızın unutulan konularından birisi de Uzman Öğretmenlik konusudur. 2006 yılından bugüne kadar geçen zaman zarfında Anayasa Mahkemesi kararı ortada iken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirli periyotlarla yapılan “ üzerinde çalışıyoruz “ açıklaması dışında hiçbir çalışma yapılmamış ve maalesef sistemin yoğun karışıklığı içerisinde unutulmuştur.

Eğitim çalışanlarımızın ekonomik problemlerinin yanı sıra özlük hakları ile ilgili sorunları da vardır. Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapanların görev tanımları yapılmamıştır. Bu insanlar angarya işlerde çalıştırılmaktadır, çalışma saatleri esnektir. Bu arkadaşlarımızın görevleri sayılırken ‘idarenin vereceği diğer görevleri de yapar’ şeklinde ucu açık bir ifade eklenmiştir. Bu durum uygulamada birçok keyfiliğe yol açmaktadır.

Öte yandan bazı okullarda hizmetli personel yok iken, bazılarında ise hizmetli personel sayısı ihtiyacı karşılamaktan uzaktır. Dolayısıyla okullarda hijyen tam olarak sağlanamamaktadır, bu da özellikle kış döneminde salgın hastalıkları beraberinde getirmektedir. Bu noktada okullarımızın hizmetli personel ihtiyacı tam olarak sağlanmalıdır.

Eğitimin sorunları umuyoruz ki bu eğitim-öğretim yılında çözülür, taleplerimize kulak verilir. Bu vesileyle yeni eğitim-öğretim yılını tebrik ediyor, eğitim çalışanlarımıza ve öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

        

        

        

        

02.10.2015 tarihinde eklendi ve 1,626 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36