Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - BASIN AÇIKLAMASI

2011/19 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile iptal edilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinin iptalinin  gereksizliğini kamuoyu ile paylaşmak ve  bilgilendirmek amacı ile 29 Ekim 2011 Cumartesi günü saat 11.00'da Cumhuriyet Meydanı'nda toplanılarak Konak Meydanı'na yürünerek İlk Kurşun Anıtı'nda yapılan Basın Açıklaması :

Değerli Basın Mensupları;

“ Cumhuriyet kutlaması eğlence programı değildir”

Cumhuriyet bayramı kutlamaları Başbakanlık tarafından yayınlanan 27/10/2011 tarih ve 2011/19 sayılı genelge ile iptal edilmiştir. İnsanlarımız resmi geçit törenlerinin iptaline şüpheyle yaklaşmaktadır. Cumhuriyet Bayramında yapılan resmi geçit törenlerinin deprem nedeniyle iptali doğru mudur? sorusu dillendirilmektedir. Şu anda resmi geçit törenlerinin iptalini kabul edenler ve kabul etmeyenler var. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının bir eğlence programı olmadığını, Cumhuriyetin ilanı ile ilgili bir kutlama olduğunu düşünen birçok vatandaşımız bulunmaktadır. AKP iktidarının bugüne kadar ortaya koyduğu gayri milli yaklaşımlardan dolayı Cumhuriyet kutlamalarının iptaline şüpheyle yaklaşan insanlarımız vardır. Dolayısıyla Cumhuriyetimizin hangi koşullarda, nasıl ilan edildiği milletimize anlatılmalı, bu anlamda etkinlikler devam etmeli, hükümet bu konuda hassas olduğunu bu millete izah etmelidir. Cumhuriyet bayramına, Cumhuriyet kavramına yönelik bir iptalin söz konusu olmadığı bu ülkeyi yönetenler tarafından anlatılmalıdır. Bugün öğrencilerimizden dinlemek istediğimiz ancak, malum sebeplerle dinleyemediğimiz Cumhuriyet konulu bir şiiri onlar adına sizlerle onlar için paylaşmak istiyorum:

 Eğilmez başımıza taç yaptık hürriyeti,
Zaferle kalbimize yazdık Cumhuriyeti...

Sakarya'dan su içtik o çelik süngülerle,
Yuvaları dağılmış bir avuç yılmaz erle.

"Hedef Akdeniz, asker!" diyen parmağa koştuk...
Zafer bahçelerinden gül koparmağa koştuk...

Yol gösterdi göklerden bize binlerce yıldız,
Kıpkızıl ufuklardan taştı al bayrağımız.

Koştuk aslanlar gibi kükreyip dağdan dağa
Canavarlar dişinden vatanı kurtarmağa.

Sakarya'dan su içtik o çelik süngülerle,
Yuvaları dağılmış bir avuç yılmaz erle.

Eğilmez başımıza taç yaptık hürriyeti,
Zaferle kalbimize yazdık Cumhuriyeti...

 Başbakanlık genelgesi yanlış anlaşılmakta, okullarda yapılacak törenlerin de iptal edildiği şeklinde açıklamalar yapılmaktadır. Bu açıklamalar toplumda infial yaratmaktadır. Okullarımızda törenlerin iptaline yönelik Başbakanlık genelgesinde bir açıklama bulunmamaktadır. Öte yandan Başbakanlık genelgesi de manidardır. Cumhuriyet Bayramı törenlerinin, varsa eğlence, resepsiyon gibi aktivitelerin iptali kabul edilebilir, ancak resmi geçit törenlerinin iptal edilmesi son derece yanlış olmuştur.

Bu sebeplerle Sayın Başbakan genelgesini yeniden gözden geçirmeli ve bayram kutlamalarının sadece eğlence boyutundaki faaliyetlerinin yapılmamasını, Cumhuriyetin anlam ve önemini belirten konuşmaların ve resmi geçit törenlerinin yapılmasını istemelidir. Cumhuriyet Bayramı, Cumhuriyetin ilanının yanında, bu ülkenin bize mahiyetini de hatırlatan, şehitlerimizi, gazilerimizi de anmamıza, hayırla yad etmemize vesile olan bir bayramdır. Dolayısıyla ne milli bayramlarımız, ne de dini bayramlarımız bir eğlence günü olarak değerlendirilemez. Tam tersine bu bayram, hem terör olaylarında şehit olan evlatlarımızı, hem de Van depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak adına, milli birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak şeklinde kutlanabilirdi. Cumhuriyet bayramını bir eğlence bayramı gibi görmek son derece yanlıştır. Bu yanlışlık bir an önce düzeltilmelidir.

 

                                                                                  Türk Eğitim Sen İzmir Şubeleri Adına

                                                                                  Merih Eyyup DEMİR

                                                                                  1 Nolu Şube Başkanı

28.10.2011 tarihinde eklendi ve 4,962 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR
0 232 445 14 36