Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - EĞİTİM YÖNETİCİLERİ İSTİŞARE TOPLANTISI

 Şube Başkanlığımız Yönetici Atama Yönetmeliği’ni değerlendirmek üzere Ödemiş ilçemizde eğitim yöneticileri ile bir araya geldi. 10 Haziran 2014 tarih ve 29026 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “ Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik “ in istişare edildiği toplantıya Şube Yönetim Kurulu üyeleri, Ödemiş İlçe Temsilcisi ve eğitim yöneticilerimiz katıldılar. Yönetmeliğin enine boyuna masaya yatırıldığı toplantı sonucunda Şube Başkanımız Merih Eyyup Demir’in yapmış olduğu Basın Açıklamasıdır:

Kamuoyunda dershane yasa tasarısı olarak bilinen, ancak, bu yasa tasarısı içerisinde yer alan ve eğitim yöneticilerimizi ilgilendiren madde ile Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan yaklaşık 76 bin civarındaki eğitim yöneticimizin 13 Haziran itibariyle görevleri sona ermiştir. 10 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetici atama yönetmeliği ile ilgili oluşan sorulara bakanlık tarafından acil çözümler bulunmak durumundadır. Yönetmelikte göze çarpan en temel husus yönetmeliğin 5 / ( c ) maddesidir.  “ Görevlendirildiği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilme şartı taşıyor olmak.” Burada anılan alan ibaresiyle birçok okulda, özellikle Meslek Liselerinde alanlar itibariyle çeşitli sıkıntılar yaşanabileceği açıktır. Dolayısıyla bu madde ile ilgili bakanlığımız tarafından tedbir alınmalıdır. Görev süreleri uzatılacak eğitim kurumu müdürleri için değerlendirme formu EK-1 formdaki değerlendirme kriterleri a) İlçe Milli Eğitim Müdürü Değerlendirmesi. b) Eğitim Kurumundaki En Kıdemli Öğretmen İle Kıdemi En Az Olan Öğretmenin Değerlendirmesi. c) Okul Aile Birliği Başkanı ve Başkan Yardımcısının Değerlendirmesi. d) Öğrenci Meclisi Başkanının Değerlendirmesi. Başlıkları altındaki değerlendirme kriterlerinin tartışmaya açık oldukları muhakkaktır. Her ne kadar demokratik katılımcı bir yönetim anlayışı bakış açısıyla değerlendirilebilecek bir yönetmelik gibi görünüyor olsa da eğitim pedagojisi açısından değerlendirilmesi gereken başlıkların olduğu da bir gerçektir. Kaldı ki katılımcı bir anlayışla yürütülmesi planlanan bir eğitim sürecinin yönetim kademelerinde sadece okul müdürleri yoktur. Katılımcılıktan bahsedeceksek İl Milli Eğitim Müdürü, Müdür Yardımcıları, İlçe Müdürleri, Şube Müdürleri gibi yönetim kademelerinde neden katılımcı demokratik anlayış hâkim kılınmaz?

Milli Eğitim’de yönetici atama süreci son on yılda sürekli kanayan bir yara haline gelmiştir. Defalarca yönetmelik değişikliğine gidilmiş, yönetici atama süreçlerinde mahkeme kararları sonucunda yapılan değişikliklerle anılan bir süreç yaşanmıştır. En son yazılı sınav sonucuna göre 70 puan ve üzeri alan şube müdürlüğü adayları sözlü sınavına çağrılmış, sözlü sınavda 70 puan ve üzeri alan arkadaşlarımızın yazılı sınav puanları görmezden gelinerek sözlü sınava göre atamaları gerçekleşmiş ve bu arkadaşlarımız görevlerine başlamış iken, mahkeme kararı ile bu süreçte yeniden bir çıkmaza girilmiştir.

Yine bu süreçte mevcut şube müdürlerinin rotasyon işlemleri için istekleri alınmış, ancak, hatalı hesaplamalar adı altında bu arkadaşlarımızın yeniden tercih yapmaları istenilmiştir. Bu konuda da yeniden istek yapılması ile birlikte akıllarda yeni soru işaretleri oluşmuştur.

Çeşitli internet sitelerinde yayınlanan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde atamaları yapılan Müdür Yardımcılarının ve bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin hangi kriterler esas alınarak atamalarının yapıldığı sorusu da cevap bekleyen bir başka sorudur. Şube Müdürlüğü sınavında başarılı olamayan ve bu süreçte ataması yapılan var mıdır? Aralarında çeşitli konulardan soruşturma geçiren arkadaşlarımız var mıdır? Bir sendikaya mensubiyetleri veya yakınlıklarının bu atamalarda katkısı olmuş mudur? Okul yöneticileri ile ilgili ortaya konulan kriterlerin hangilerini taşımaktadırlar?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetici atama kılavuzundaki takvime göre 18 Haziran itibariyle başlayıp, 19 Aralık itibariyle sona erecek olan yönetici atama sürecinin yine birçok tartışmayı da beraberinde getireceği görülmektedir.

Ülkesine ve millete hizmet yolunda hakkaniyet çizgisinden ayrılmadan üyelerinin hak ve menfaatlerinin savunucusu olan Türk Eğitim-Sen olarak sürecin yakın takipçisi olacağımızın kamuoyu tarafından bilinmesini isteriz.  

20.06.2014 tarihinde eklendi ve 1,789 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
  • Engin ÖZTÜRK
    Sayın Eyüp Bey Süreci yakından takip ediyor ve hakkın savunuculuğu hususunda sizleri yürekten destekliyorum ve Teşekkürlerimi sunuyorum. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğinin 6-1'de özel şartlar maddeleri bulunmaktadır. Geçici Madde:2 2011 Yöneticilik sınavı kazanlarının haklarını kelime oyunu ile gasp edildiğini düşünüyorum. Bu konuya Sayın Merih başkanımızın mutlaka el atacağına ve gözünden kaçmadığına da eminim.
    Yönetici
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36