Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - BİR MUTABAKATIN ARDINDAN

 Bir Mutabakatın Ardından


            2013-2014 yılı sendikaların üye sayılarının tespit edildiği mutabakat metinleri imza altına alındı. Sendikal faaliyetler 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu çerçevesinde gerçekleştirilir. Yasa gereği Toplu Sözleşme görüşmelerine üye sayısı itibariyle en fazla üyesi bulunan sendika temsilcisi katılır. Toplu Sözleşme; kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını düzenleyen mevcut mevzuat hükümleri dikkate alınarak kamu görevlilerine uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, toplu sözleşme ikramiyesi, fazla çalışma ücreti,  harcırah, ikramiye, doğum, ölüm ve aile yardımı ödenekleri,   cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımları ve diğer mali ve sosyal hakları kapsar.

            Memur sendikaları devlet memurların yukarıda anılan hak ve menfaatlerini korumak adına yasadan kaynaklanan yetkileri çerçevesinde hükümetlerle toplu sözleşme masalarında memur lehine çalışan kurumlardır. Olması gereken budur. Ancak yakın bir zaman önce Sayın Başbakanımızın bir sendika toplantısında yapmış olduğu bir konuşmasında zikrettikleri “ memur işçi ayrımını kaldıralım “ sözlerini ayakta alkışlayan zihniyetin memurun hak ve menfaatini nasıl koruyacağı da memurlarımızın düşünmesi gereken bir durum olsa gerektir. Esasında yapıldığı tarihi takip eden iki yıl süreyle geçerli bir toplu sözleşmenin 2013 yılında memura hangi hak ve menfaati sağladığını irdelemek gerekir. Hükümetin 3+3 önerdiği bir süreçte bu oranı kabul etmeyerek bu oranın altında bir artışı kabul etmesinin yanında memura verilen enflasyon farkını da istemezükçü anlayışla reddeden anlayışın, memurumuzun bugün bulunduğu ekonomik seviyeyi gözden geçirmesi gerekmektedir. Bugün enflasyonun yarattığı ve aslında rakamların anlattığı ifadenin çok daha faklı seviyelerinde olan yaşadığımız enflasyonun artık memurumuzu, emeklimizi günümüz yaşam koşulları çerçevesinde yaşanamaz bir seviyeye doğru sürüklediğinin de farkına varmalıyız. Bu durumu hemen her platformda dile getirmemize rağmen yetkili sendikacı arkadaşlarımız halen daha memur işçi ayrımının kaldırılması söylemini ayakta alkışlıyorlarsa sözün bittiği yerdeyiz demektir.

            Bu yıl mutabakat imza süreci olan 15 Mayıs tarihi yaklaştıkça üye artışı sağlama gayretindeki sendikaların memur sendikacılığı tarihine özel bir zaman olarak yazılacağı muhakkaktır. Bütün bu yaşananlar unutulup makam, mevki derdine düşenler şunu unutmamalıdır. Meşhur hikâyede olduğu gibi yarın torunlarınızın ödeyeceği borçların vebali altına girmeyiniz. Bugün için değil yarınların da hesabını yapmak durumundayız. İçerisinde bulunduğumuz durum maalesef tatil yerlerimizdeki dinlenme yerlerinin fiyat açısından en düşük olduğu aylarda dahi yabancı ülkelerin emeklilerince değerlendirilirken benim emeklim filesini doldurmakta zorlanıyorsa bu vebal hepimizindir. Yarın bu fileyi dolduramayacak duruma düşecek olursak bu vebal artık sizindir. Benim güzel ülkemde tatil yapanların ülkesine kabadayılık yapmak laf-ı güzaftır.

            Bizler bu toprakların sevdalısıyız. Bu toprakların insanının millet bilinci ve ahlaki değerlerine bağlı yetişmesi için devletimize koyun olur boynumuzu uzatırız; ancak milli ve ahlaki değerlerimizden uzak bir anlayışı dayatarak geleceğimizle oynamaya kalkışanlara da aslan kesiliriz vesselam.

KAMU GAZETESİ

TÜRKİYE EĞİTİM

KAMU AJANS

TÜRK MEMUR

AJANS KAMU

21.05.2014 tarihinde eklendi ve 1,962 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36