Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
Haberler - EĞİTİM YÖNETİCİLERİ TOPLANTISI

  TÜRK EĞİTİM SEN İZMİR ŞUBELERİ EĞİTİM YÖNETİCİLERİ TOPLANTISI

             Türk Eğitim Sen İzmir şubeleri tarafından 16.10.2011 tarihinde Karşıyaka Öğretmenevi’nde 2011-2012 Eğitim Öğretim yılı “ Okullarımıza genel bakış, sorunlar ve çözüm arayışları “ konulu eğitim yöneticileri çalışma toplantısı yapıldı.

             Yapılan toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü M. Ragıp ÜYE, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları İsmail ÇETİN, Erol Faik BİRLİK, Reha KARASU ve çok sayıda eğitim yöneticisi katıldılar. Toplantının açılış konuşması 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup DEMİR tarafından yapıldı. DEMİR, konuşmasında şunları söyledi: “ Türk Milli Eğitim sistemimiz 12 Haziran seçimlerinden sonra oluşan hükümet yapısı içerisinde Milli Eğitim Bakanı olarak görev alan Sayın Ömer DİNÇER’in kayıt parası söylemi ile bulunduğu yerde sayıyor izlenimi vermektedir. 21.Yüzyılda okullarımızın kayıt paralarının ötesinde sorunları mevcuttur ve Milli Eğitim sistemimizin bu kadar basite indirgenmesi kabul edilebilir değildir. Kaldı ki İlköğretim okullarımızın kayıt bölgeleri ve sokak ayrımları yapılmış olup, sistem okul yaşı gelen çocuklarımızı otomatik olarak sisteme kaydetmektedir. Okullarımıza hiçbir ödenek göndermeyen Milli Eğitim Bakanlığı ücretsiz ders kitaplarına nereden kaynak buluyorsa, okullarımızın fiziki koşulları içinde bu kaynakları devreye sokmalı ve okullarımıza öğrenci başına ödenek göndermelidir. Böylece Milli Eğitim sistemimizin kronik hastalıklarından kayıt parası söylemi mazi olabilecektir. Kayıt paraları ile ilgili yapılan Bakanlık açıklaması sonucu başlatılan soruşturmaların takipçisi olacağız.Yönetici rotasyonlarında EK-2 form kriterlerinden Uzman Öğretmenlik kriteri hakkaniyet ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Uzman Öğretmenlik karşılığında verilen puanlar öğretmenlikte ve yöneticilikte geçen süreler toplamından çok daha fazla bir değere sahiptir. Anayasa Mahkemesi kararından sonra açılmayan sınav sonucunda sınav hakkı elde edemeyen çalışma arkadaşlarımız açısından büyük haksızlık söz konusudur. Öğretmen rotasyonu konusunun gündemden düşmesi için vermiş olduğumuz çalışma ortadadır. Böyle bir konu Milli Eğitim gündemine getirilmemelidir. Bu çalışma toplantımız ülkemiz eğitimine katkı anlamında yararlı bir çalışma olacaktır. Siz değerli katılımcılara katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.”

            İl Milli Eğitim Müdürü M. Ragıp ÜYE konuşmasında ülkemizin geleceğinin temelinin eğitim olduğunu, bu konuda eğitimcilere çok fazla iş düştüğünü, eğitim çalışanlarının topluma örnek olması gerektiğini söyledi. Tüm eğitim çalışanlarının eğitimden yararlananların isteklerini dinlemelerini ve yerinde çözüm bulma gayreti içerisinde olmaları gerektiğini belirtti. Çalışma toplantısının hayırlı olması dileklerini iletti.

            Toplantı 2 Nolu Şube Başkanı İrfan TOKSOY’ un başkanlığında devam etti. Eğitim Yöneticileri Okul Aile Birlikleri çalışmalarında sorumlu olarak okul müdürlerinin görülmesinin ve soruşturma kapsamına alınmasının yanlışlığını ifade ettiler. Yapılan işlemlerde yanlışlar var ise yanlış yapılan birimlerde işlem yapılması gerektiğini, aksi taktirde kamuoyunda okul müdürleri ile ilgili çok yanlış bir kanı oluştuğunu belirttiler. Hiçbir okul müdürünün bağış toplama gibi bir işlem içerisinde olmayacağını, bu konunun okul aile birliklerinin konusu olduğunu ve sonuçta sorumlu olarak gösterilenlerin kendilerini olduklarını söylediler. 2 Nolu Şube başkanı İrfan TOKSOY, Türk Eğitim Sen olarak konunun takipçisi olduklarını ve bu konuda yöneticilerimizin yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. Eğitim Yöneticileri Bakanlık tarafından okullarımıza gönderilecek belirli miktardaki ödeneğin bu sorunu çözeceğini belirttiler.

            Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı İrfan TOKSOY, yaklaşık 3 saat süren toplantının sonunda yapılan çalışmanın bir rapor halinde ilgili mercilere iletileceğini söyledi. Bu tür toplantıların süreceğini ve Türk Milli Eğitim sistemi içerisinde mevcut sistem eksiklikleri ile ilgili toplanacak verilerle oluşturulacak raporların gerekli mercilerle paylaşımının yapılacağını söyledi.

            Toplantı iyi dilek ve temennilerle sona erdi.

            Basından Yansımalar: 

http://www.ulusalkanal.com.tr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=57&Itemid=169

 

http://www.turkegitimsen.org.tr/subehaber_goster.php?id=187

  

 

16.10.2011 tarihinde eklendi ve 2,260 kez okundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
GAZİLER CADDESİ ETİLER MAH. NO:28 KAT.6 BASMANE-KONAK/İZMİR
0 232 445 14 36