Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
BASINDA BİZ - ÖĞRETMENLERE YAPILAN SALDIRILARI PROTESTO ETTİK
Tarih 30.04.2012
Yayın Yeri Basında Biz

Öğretmenlerimize yapılan saldırıları prosto eylemimizle ilgili Basından yansımalar:

HABER EKSPRES

Eğitimciler, şiddet protestosunu gülsuyu ile yaptı

Eğitimciler, Bakan Dinçer'in "Öğrenci ve velilere şefkatli davranın. Şiddeti protesto etmeyin. Biti ve pireyi gülsuyu ile yıkayın" sözlerine tepki verip, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gülsuyu bırakarak, bakana hediye ettiklerini söylediler.

30 Nisan 2012 Pazartesi 14:04

Nihal Işık- Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Demir, öğretmenlere yönelik saldırılar hakkında İzmir şubeleri adına basın açıklaması yaptı. Öğretmenlere yönelik saldırılar için yapılan açıklamadan sonra, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in "Öğrenci ve velilere şefkatli davranın. Şiddeti protesto etmeyin. Biti ve pireyi gülsuyu ile yıkayın" sözlerine de tepki veren eğitimciler, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'nün önüne sessizce yürüyüp, müdürlük önüne gülsuyu bıraktılar. Gülsuyunu Bakan'a hediye ettiklerini söyleyen Demir, farklı davranmadıkları, öğrencilerine şefkatle yaklaştıklarını belirterek, Bakan Dinçer'den özür beklediklerini ifade etti.


Bakanlık üç maymunu oynuyor

İstanbul ve Kütahya'da yaşanan öğretmenlere yönelik saldırıların, artmasından dolayı can güvenliklerinin tehlikede olduğunu söyleyen Demir, "Eli bıçaklı öğrenciler, eli sopalı veliler okullarda terör estiriyor. Uygulanan şiddete karşı Milli Eğitim Bakanlığı'nın üç maymunu oynaması, eğitimcilerde hayal kırıklığı yarattı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in  öğretmenlere sahip çıkmasını ve şiddeti önlemek için önlem almasını istiyoruz. Ancak Ömer Dinçer'in sessiz kalması, 'Bakan Dinçer kimin Bakanı?' sorusunu akıllara getiriyor. Kılını bile kıpırdatmayan bakanın durumu, eğitim camiası için büyük bir felaket" dedi.


Okullarda çeteleşme var


Bakan Dinçer'in öğretmenlerin çalışma saatleri konusunda yanlış bilgiler veren, kamuoyunu yanıltan, öğretmenleri rencide eden, hakları korumak yerine hakları tırpanlayan bir tutum sergilediğini ve bu düşmanca tutumdan vazgeçmesini istediklerini belirten Merih Demir, "Öğretmenlerin öğrenci üzerindeki etkisi çok azaldı. Okullarda disiplin yönetmelikleri yetersiz. Ayrıca güvenlik önlemleri de yetersiz. Okullarda çeteleşme var. Öğretmenlere yönelik şiddetin sorumluları da Milli Eğitim Bakanlığı'nı yönetenlerdir. O koltukları işgal edenler, bu tablonun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Sorunlarımızı sahiplenmeyenlerin o koltuklarda işi yok. Sorunlarımız çözülünce, ülkemizin aydınlık yarınlara yürümesi mümkün olacaktır. Yapılan tüm şiddet olaylarını kınıyor, meslektaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz" diye konuştu.

 

 

 

EGE TELGRAF

Pazartesi, 30 Nisan 2012 16:02

“Öğretmenler sahip çıkılmayı bekliyor”


 

Öğretmenlere yönelik şiddete bir yenisi eklenen bıçaklı saldırıdan sonra açıklama yapan Türk Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Demir, Bakan Ömer Dinçer’e tepki göstererek, kendilerine sahip çıkılmasını ve şiddete yönelik önlem alınmasını beklediklerini söyledi.

Esra KAPAR

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in öğretmenlere yapılan saldırılar konusunda Mevlana’nın “Bit ve pireyi gül suyu ile yıkayın” demesi üzerine üzerine, öğretmenlere yönelik şiddet olaylarında tepkisini gösteren Türk Eğitim-Sen ve Türk Eğitim-Sen Üyeleri, Dinçer’i gül suyu ile protesto ettiler. Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Türk Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Merih Demir, son günlerde şiddet olaylarının öğretmenlere karşı da arttığına dikkat çekti ve “Öğrencilerin, velilerin fiziki ve sözlü saldırılarına uğrayan öğretmenlerimiz can güvenliğinden yoksun olarak görevlerini yapmaktadırlar. Eli bıçaklı öğrenciler, eli sopalı veliler okullarda terör estirmekte, öğretmenlerimizin can güvenliğini tehdit etmektedir. Kütahya’da bir öğretmenimizin öğrencisi tarafından bıçakla yaralanması, İstanbul Esenyurt’ta bir öğretmenimizin öğrencisi tarafından diğer öğrencilerin gözü önünde bıçaklı saldırıya uğraması, Sakarya’da bir velinin öğretmeni tekme ve yumruklarla dövmesi öğretmenlere yönelik saldırıların hız kazandığını gözler önüne sermektedir” dedi. Hem öğrencilerin hem de öğrenci velilerinin öğretmenlere yönelik uyguladığı şiddete Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in sessiz kalmasına tepki gösteren Merih Demir, öğretmenlerin sahip çıkılmayı beklediklerini, bu konuda önlemler alınmasını istediklerini dile getirdi.

Dinçer’e gül suyu gönderdiler

Öğretmenlerin, öğrenciler ve öğrenci velileri tarafından uygulanan şiddetle karşı karşıya kalmaları konusunda Bakanlığın ne zaman harekete geçeceğini merak ettiklerini dile getiren Merih Demir, öğretmenlere uygulanan şiddetin sorumlusunun da Milli Eğitim Bakanlığı’nı yönetenler olduğunu söyledi. Bakan Dinçer’in, Mevlana’nın “Bit ve pireyi gül suyu ile yıkayın” sözünü söylemesi ile öğretmenlerin öğrencilere ve velilere karşı şefkatli olmaları gerektiğini hatırlatan Demir, “O koltukları işgal edenler öğretmenleri etkisizleştirerek, yetkisizleştirerek, değersizleştirerek bugünkü tablonun ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır” dedi. Basın açıklamasının ardından Türk Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Merih Demir ve Türk Eğitim-Sen Üyeleri İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önüne gül suyu bırakarak, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e iletilmesini istediler.

EGEDE BUGÜN

30.04.2012 tarihinde eklendi ve 3,196 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36