Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
BASINDA BİZ - TİRE GÜNDEM-TERÖRÜ PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ
Tarih 22.10.2011
Yayın Yeri Basında Biz

Tire temsilciliğimiz tarafından organize edilen ve çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu ve vatandaşlarımızın katılımı ile gerçekleşen Terörü protesto yürüyüşü ve Basın Açıklaması.

 

ŞEHİTLER İÇİN TOPLANDILAR

Hakkari’de yaşanan terörist saldırının ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Tire’de de teröre tepki gösterildi. Terör olaylarına tepki göstermek için sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bazı siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar Cumhuriyet Meydanı’nda toplandılar. Terörist saldırı dolayısıyla basın açıklaması yapan bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri terör olaylarına tepki gösteren açıklamalarda bulundu.

 Türk Eğitim Sen Temsilcisi Füzun Çetin, “Son dönemde iyiden iyiye azan bu eli kanlı örgüt, Türkiye’deki yönetim zafiyetinden dolayı dilediği gibi at koşturmaktadır. Milletimizin birlik ve beraberliğini bozmaya, huzurunu dinamitlemeye, ülkemizi bölmeye kastetmiş olan, kanla beslenen bu soysuzlar, hareket alanını giderek genişletmektedir. Terörle etkin mücadele yapılamadığı her terörist saldırının ardından bir kez daha görülmektedir. Yüreğimiz yanarken, bu kan emicilerin ülkemizin dört bir köşesinde cirit atması, her türlü saldırıyı elini, kolunu sallayarak gerçekleştirmesi büyük bir skandaldır.” dedi. Alınan önlemlerin yetersiz olduğunu söyleyen Çetin, siyasi iktidarın öz eleştiri yapması gerektiğini savundu.

“Siyasi erk, terörün bu noktaya gelmesinde öz eleştiri yapmak zorundadır. Sayın Başbakan ve Hükümetinin göreve geldiği 2002 yılından önce; PKK terör örgütünün bir numarası ile yine örgütün etkili isimlerinden Şemdin Sakık yakalanarak cezaevine konulmuş, örgütün silahlı militanları ülkemizin sınırları dışına kaçmış, bölgede vatandaşlarımız huzur ve güven içerisinde yaşamaya başlamıştı. AKP iktidarından önce sıfıra inen terörün, bugün tavan yapması derinlemesine ele alınması gereken bir konudur. PKK açılımına dönüşen sözde demokratikleşme süreci, Habur’da yaşanan rezalet, teröristlere gösterilen iltimaslar terörün bugünkü noktaya gelmesine zemin hazırlamıştır” diyen Füzun Çetin, Başbakan’ın ve hükümetin terörist saldırılardan sonraki söylemlerini yaptığı açıklamada eleştirdi.

“Sayın Başbakan ve Hükümet tarafından, her terörist saldırı sonrasında atılan hamasi nutukların, ard arda yapılan göstermelik toplantıların terörü sonlandırmaya yetmediği artık görülmelidir. Terörü tamamen ortadan kaldırmak için tepyekün bir mücadele yapılmalıdır. Bu noktada sadece hava harekatı sonuca ulaşmak için yeterli değildir.” diyen Türk Eğitim Sen Temsilcisi Fizun Çetin, hükümetin bu noktada cesur ve kararlı adımlar atması gerektiğini söyledi.

“Hükümet, terörü bitirmek için cesur, kararlı adımlar atmalı, gözünü karartarak, her türlü girişimde bulunmalı, terörü büyüten ülkelere karşı en sert tavrı göstermeli ve terörü, teröristleri cesaretlendiren yaklaşımlar sergilemekten vazgeçmelidir. Devletimizi yönetmek ve milletimizin huzur ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olan AKP Hükümeti, artık içerisinde bulunduğu basiretsizlikten sıyrılmalıdır. Açılım denen zırva derhal sonlandırılmalıdır. Teröre ve bölücü örgüte yardım ve yataklık eden; siyasi, sosyal, finansal destek olanlara karşı en sert tedbirler alınmalıdır. Bunlara sıfatı, konumu ve görevi ne olursa olsun hak ettikleri şekilde muamele edilmelidir. Hükümet, “Saldırıların nedeni Kürt sorunun siyasi çözümüne karşı örgütün sabotaj girişimidir” gibi ihanet ve cehalet kokan gerekçelerle PKK ve uzantılarıyla yapılan müzakereleri devam ettirmemelidir. Müttefik olduğumuzu sık sık dile getiren ancak terörle mücadelede bizi yalnız bırakanlara karşı; Filistin ve Arap baharı meselelerinde yaptığımız gibi gerekirse köprüleri atmayı bilmeliyiz. İktidar bu gerçeği bilerek, terörle mücadelede yol haritasını çizmelidir. Artık milletimiz terör nedeniyle diken üstünde yaşamaktadır. Sokağa çıkarken bile tereddüt eden, başına bir şey geleceği endişesi yaşayan vatandaşlarımızın devleti tarafından korunduğunu bilmeye ihtiyacı vardır. Herkesin bilmesi gerekir ki, kimse milletimizin sabrını sınamaya kalkmasın. Bu millet en zor, en karalık günlerinde bile birlik olarak çıkmıştır. Milletimiz bugün de terör belasına karşı tek ses, tek yürek olarak son nefesine kadar mücadele edecektir.” Şeklinde konuşan Füzun Çetin, terör saldırılarını lanetlediklerini, şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar dilediklerini ifade etti.

Terör örgütü aleyhine slogan atan vatandaşlar, konuşmaların ardından dağıldılar.

 

    

 

  

22.10.2011 tarihinde eklendi ve 1,791 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36