Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
BASINDA BİZ - Timur Tunay Torbalı’daki öğretmenlerin sendikacılığa karşı son derece ilgisiz kalmasından yakındı.
Tarih 12.10.2011
Yayın Yeri Basında Biz

Timur Tunay Torbalı’daki öğretmenlerin sendikacılığa karşı son derece ilgisiz kalmasından yakınarak “Biz Don  Kişot’luk yapıyoruz, onlar izliyor.”

TÜRKEğitimSen Torbalı Temsilcisi Timur Tunay Torbalı’daki öğretmenlerin sendikacılığa karşı son derece ilgisiz kalmasından yakınarak “Biz Don  Kişot’luk yapıyoruz, onlar izliyor” dedi.Torbalı’daki eğitimin meselelerini değerlendiren Tunay “Bu nüfus artış hızı böyle devam ederse yakında okul yapacak arsa bulunamayacak.Torbalı’ya 7 tane daha okul binası yapılması gündemde,bina yaparak bu sorunların üstesinden gelemeyiz.Bunun planlamasının çok iyi yapılması gerektiği kanaatindeyim” dedi. Sendikal faaliyetler noktasında ilçedeki diğer sendikalardan biraz geride olduklarını ifade eden Tunay “80 kuşağının idealizmi kayboldu, öğretmenler memleket meselelerini bıraktılar boş muhabbetlerle vakit öldürüyorlar”

İDEALİZM EKSİKLİĞİ YAŞIYORUZ

TÜRK Eğitim Sen’in Torbalı’da yaklaşık olarak 200üyesi olduğuna aret eden Tunay “Torbalı’da faaliyet gösteren diğer sendikalara nazaran eylem bazında biraz daha geride kaldığımızı kabul ediyorum. Bunu da arkadaşlarımızın idealizm konusundaki eksikliğine bağlıyorum”dedi.

TORBALI ETÜT MERKEZİ YUVASI OLDU

TORBALI’DA özel eğitim kurumu olarak hizmet veren Etüt merkezlerinin sayısındaki artışın dikkat çekici olduğunu ifade eden Tunay “Torbalı’daki eğitim anlayışı açısından üzücü bir durum. Eğitimin tamamen bir sektöre dönüştüğünü, paralı hale geldiğini görüyoruz. Dershaneler okulların emeğini görmezden gelerek öğrencilerin başarısını sahipleniyor ve kendi reklamını yapıyor. Biz bir öğrenciye 10yıl emek veriyoruz sonra çocuk 6 ay dershaneye gidiyor. Başarı sağlarsa dershane bunu şirip ‘bizim başarımız’ olarak lanse ediyor. Bu durum düşündürücü” dedi.

EKONOMİK MESELELERDE BİRLİK SİYASETTE AYRILIK

TORBALI’DA faaliyet gösteren eğitim sendikalarının zaman zaman bir araya gelerek ortak konularda basın açıklaması yaptıklarını ifade eden Timur Tunay, “Öğretmenlerin ekonomik haklarını savunma konusunda diğer sendikalarla ortaklaşa hareket ediyoruz. Fakat konu siyasal meselelere geldiğinde bakış açılarımız farklı olduğu için bir araya gelemiyoruz” şeklinde konuştu

İMAMLAR ÖRGÜTLÜ ÖĞRETMENLER ÖRGÜTSÜZ

TORBALI’DA görev yapan öğretmenlerin yüzde kırkının herhangi bir eğitim sendikasına üye olmadığından yakınan Timur Tunay “Diyanet işlerine bağlı olarak çalışan imamlar bile sendikacılığın önemini kavradılar. Haklarını dile getirme konusunda öğretmenleri geçtiler. Torbalı’daki öğretmenlerin çoğu hala sendikasız. Bu duruma bir anlam veremiyorum. Sendikacılığa yanaşmayan öğretmenler bizi “sendikacılar siyaset yapıyor” diye eleştiriyorlar. Memleket meselelerini çözmek adına siyaset yapmayıp da ne yapacağız?Öğretmenler odasında erkekler araba muhabbeti yapıyor bayan öğretmenler makyaj muhabbeti.. Memleket sorunlarına kafa yormayan, hak arama bilinci oluşmamış bir öğretmen nesli yetişti. Üzülüyorum” şeklinde konuştu.

SENDİKACILIK HAK ARAMAK DEMEKTİR

SENDİKACILIK faaliyetlerinin toplumun kimi kesimleri tarafından yanlış anlaşıldığına değinen Tunay “Sendikacılık örgütlü olarak bir hak arama mücadelesidir.1980 öncesinde Türkiye’de sendikacılık en hızlı dönemlerini yaşadı ama 80 sonrasında askeri darbenin de etkisiyle sendikacılık büyük darbe aldı. İşin kötüsü sendikal faaliyetlerde bulunanlara hala öcü gözüyle bakılıyor. Oysa ki sendikacılık hak arama mücadelesinin bir yoludur. Bizim ülkemizde bir milyon kişiyi kolay kolay bir yerde toplayamazsınız ama batı ülkelerinde oluyor bunlar. Onlarda hak arama hakkını talep etme bilinci çok yüksek” dedi. Sendikacılığın zor bir meşgale olduğuna da işaret eden Tunay “Biz bir tür Don Kişot’luk yapıyoruz. Bizi öne sürüp arkamızdan gelmiyorlar. Sendikacılığın bu tarafları da var” dedi.

12.10.2011 tarihinde eklendi ve 2,526 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36