Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
BASINDA BİZ - HÜRRİYET-129 MÜDÜR YERİNDEN OYNADI
Tarih 26.04.2012
Yayın Yeri Basında biz

129 MÜDÜRE YER ARANIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı, yaklaşık iki yıl önce Anadolu liselerine, sınav kazanma koşulu aramadan, müdür atamanın yolunu açtı.


İzmir’de de kadroları boş olan, aralarında en gözde Anadolu liselerinin de bulunduğu okullara,   çoğu ilköğretimde görevli müdürler atandı. Danıştay, düzenlemeyi iptal ederken, atamalarla ilgili işlem yapılmadı.

Bunun üzerine, o dönemde Hürriyet Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı olan, Ödemiş Fen Lisesi Müdürü Musa Fatih Başar, Danıştay kararını örnek göstererek dava açtı. Başar, müdür atamalarının iptalini istedi, davayı kazandı.

Yakında ilan edilir.

13 Anadolu lisesi müdürü için boş okul aranırken, zincirleme atama iptali, yer değiştirme gündeme geldi. Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, “Bu davadan 129 Anadolu lisesi müdürü etkilendi. Yakında okulları ilan edeceğiz” dedi.

Nitekim İzmir’de de kadroları boş olan, aralarında en gözde Anadolu liselerinin de bulunduğu okullara çoğu ilköğretim de görevli müdür atandı. Ancak Danıştay, düzenlemeyi iptal ederken, atamalara yönelik bir işlem yapılmadı.

Bunun üzerine o dönemde Hürriyet Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı olan, Ödemiş Fen Lisesi Müdürü Musa Fatih Başar, Danıştay kararını örnek göstererek dava açtı. Başar, Anadolu liselerinde öğretmen olabilmek için bile sınav kazanma koşulu arandığını vurgulayarak bu müdürlerin atamalarının iptalini istedi, davayı kazandı.
İlk aşamada atamaları iptal edilen, aralarında Atatürk, 60. Yıl, Bornova Hatice Güzelcan, Övgü Terzibaşoğlu, Nevvar Salih İşgören ve Selçuk’un da bulunduğu 13 Anadolu lisesi müdürü için boş okul arandı. Ancak bir müdür yerinden oynatılınca diğerleri etkilendi ve zincirleme atama iptali, yer değiştirme gündeme geldi.

Zincirleme etkileme

İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, atama iptali kararını en az sayıda müdürü etkileyecek şekilde uygulamaya çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Danıştay kararı emsal alınarak açılan dava sonucunda Anadolu lisesine müdür atanma şartlarını taşımayan eğitimcilerin atamaları iptal edildi. Biz bunu 13 kişiyle sınırlandırmak istedik, olmadı. Sayı önce 17’ye, ardından 40’a yükseldi. Boş okul bulunamayınca sayı arttı. Geriye doğru gidince, ‘neden başka çözüm bulunmuyor’ diye itirazlar oldu. Sonuçta bu davanın ardından 129 Anadolu lisesi müdürü zincirleme etkilendi. Başka alternatifimiz yoktu. Şimdi bu Anadolu liselerinin müdür kadroları atama yapılmamış şekline döndü. Bir ay içinde okulları ilan edeceğiz. Sanıyorum bu sayı 40-50 civarında olur. Şartları tutanlar başvururlar, atamaları yapılır.”

Ciddi sıkıntı yaşanacaktır

Türk Eğitim- Sen 1 nolu Şube Başkanı Merih Demir, Anadolu liselerinde müdür atamalarının iptaliyle ciddi sıkıntılar yaşanacağını öne sürdü. Demir, konuyla ilgili Vefa Bardakçı ile görüştüklerini, sorunun en az sancıyla çözümü için çok uğraş verdiklerini belirtti ve şunları söyledi: “Bakanlığın yanlış uygulamalarının faturasını sistem, eğitimciler, öğrenciler çekiyor. Öğretim yılının son döneminde 129 okul müdürünün yerinin değişmesi ciddi sıkıntı kaynağı. Yeni sisteme geçiş süreci de buna eklenince eğitimin darbe yememesi mümkün değil. Atamaları iptal edilen müdürler geri döndüler. Bazı müdürler, farklı ilçelerdeki okullardan atanmıştı. Şimdi aile düzenleri de bozuluyor. Bu meslektaşlarımızın arasından mahkemeye başvuranlar olacaktır, sonuçlarını düşünmek bile istemiyorum. Bir domino etkisi de o zaman yaşanabilir.”

26.04.2012 tarihinde eklendi ve 3,383 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36