Ana Sayfa
Haberler
İlçe Temsilcileri
Köşe Yazıları
Anket
Vefat Taziye
Kutlamalar
Ziyaretçi Defteri
İletişim
Anlaşmalar
İLETİŞİM
ADRES
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR

TELEFON
0 232 445 14 36

FAKS
0 232 445 16 41
BASINDA BİZ - HİÇ SAYILAN HUKUK
Tarih 29.03.2011
Yayın Yeri Basında Biz

 BASIN AÇIKLAMASI

 

TÜRK MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİ

VE

HİÇ SAYILAN HUKUK

 

 

            Değerli Basın Mensupları,

 

            Türk Milli Eğitim sistemi usulsüzlük, kadrolaşma ve  kavram kargaşası içerisinde vekaleten yönetilmeye devam edilmektedir... 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 76.maddesine dayanılarak Sayın Hüseyin ÇELİK tarafından yapılan 998 Müdür atamasının bireysel davalar sonucunda geriye dönüşlerinin devam ediyor olması, bunun yanı sıra Sayın Bakanımız Nimet ÇUBUKÇU tarafından yatılı kız öğrencisi bulunan pansiyonlu okullara 76.madde ile 300 bayan Müdür Yardımcısı atanması, Uzman Öğretmenlik konusundaki Anayasa Mahkemesi kararından sonra dava açan arkadaşlarımızın kontenjan kısıtlamasından doğan hak kayıplarının hukuk çerçevesinde geriye veriliyor olması, yollukları ödenmeyen 4/b statüsündeki arkadaşlarımızın davalar sonucunda yolluklarının ödenmeye başlanması, yapılan uygulamaların hukuksal boyutunun nerede olduğunu göstermesi açısından net örneklerdir.

            27 Mart 2011 tarihinde yapılan YGS öncesinde sınava hazırlık nedeniyle derse gelmeyen öğrencilerin boş bıraktıkları sınıflarda dersine gelen ancak, öğrenci bulunmadığından dolayı  fiilen ders işleyemeyen öğretmenlerimizin ek ders ücretlerini alamamaları gibi sorunlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın tek taraflı bakış açısından kaynaklanmaktadır. Bu konuda da öğretmen arkadaşlarımız , tamamen kendi iradeleri dışı olan bu durumdan kaynaklanan hak kayıplarının telafisi için hukuk yoluna başvurmaya hazırlanmaktadırlar ki, bu konuda daha önceden kazanılmış davalar da mevcuttur.

            Milli eğitim sistemimizin tüm sorunları bitmiş, tamamen kendi kültürüne yönelik bir model içerisinde yürüyen bir sistem gibi gösterilmeye çalışılan Bakanlık, sendikamızın Genel Merkezi tarafından sorulan soruya vermiş olduğu cevabi yazıda her ne kadar ülkemizde görev yapan görevlendirme Şube Müdürleri sayısını kendi kriterlerince bildirmiş olsa da, ülkemizde son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı baştan sona vekalet ile yönetilmeye çalışılmaktadır. Bu durum bu ülkede çalışma barışını da bozabilecek nitelikte yadsınamaz bir durumdur.

            Bir eğitim sendikasının Genel Kurulu’na katılarak, bu eğitim sendikasının çalışmalarından ışık aldığını ifade eden sayın Bakanımız, ülkemizde faaliyet gösteren diğer sendikaların çalışmalarını da incelemesi gerektiğinin farkında olmak durumundadır. Bu ülke sadece kendi pencerelerinden görünen bir ülke değildir. Hele hele Milli Eğitim Bakanlığı gibi bir Bakanlığın 8 yıllık zaman zarfında vekalet yönetimlerden kurtulamamış olması da hiçbir mazerete sığamayacak kadar  ehemmiyetli bir husustur.

           Bütün bu olanlara rağmen halen daha kimler tarafından ve ne amaçla alındığı belli olmayan bir karar ülke gündemine bomba gibi düşmüştür. Yabancı Dil derslerinde ithal öğretmen dönemi başlatılmak istenilmektedir. İthal öğretmen düşüncesi yerine, ışık aldığını iddia ettiğiniz  kurumlar dışındaki kurumlarla da oturup müfredat üzerinde çalışmanız gerekir. Müfredatımızı günün koşullarına ve ülkemiz gerçeklerine uygun hale getirilerek , bir yabancı dil için gerekli sistemin oturmasını sağladığınız taktirde ülkemiz üniversitelerinden mezun öğretmen adaylarımızın ve mevcut öğretmenlerimizin de öğrencilerimize herhangi bir yabancı dil öğrenmekte ve bilim  dili olarak kullanmakta zorluk çekmeden bu dili öğretebilecekleri görülecektir.

            Ancak 8 yıllık uygulamalar artık o hale gelmiştir ki, vekaleten görevlendirmelerin sonunun gelmediğini görenler, durumdan vazife çıkararak “  ben yaparsam olur “ mantığıyla hareket etmeye başlamışlardır. Usulsüz atamalar sınır tanımaz hale gelmiş, artık atamalar hukuk kararlarına rağmen yapılır hale gelmiştir.  İlimiz Ödemiş ilçesi Ödemiş Anadolu Öğretmen Lisesi Müdür Yardımcılığı kadrosunda sınava dayalı yapılan atama sonucu  göreve başlayan bir öğretmenin okuldaki başka bir öğretmen tarafından   yapılan itiraz sonucunda mahkeme tarafından görevden alınarak diğer tercihlerinden birine atamasının yapılması kararına rağmen, aynı öğretmenin Ödemiş Anadolu Öğretmen Lisesi’ne tekrar Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmesi artık hukuk kararlarının da hiçe sayılabildiği anlamı taşımaktadır. 19 yıllık mücadelesi sadece hakkaniyet ilkesi olan sendikamızın bunu kabul edebilmesi mümkün değildir. Bu durumun Milli eğitim yetkililerimiz tarafından tekrar değerlendirilerek hukuk açısından uygun hareket edilmesi gerekmektedir. Mevcut Müdür Yardımcısı arkadaşımızın hukuk kararına uygun olarak tercihlerinden bir başkasına görevlendirmesinin yapılması gerekir. Çalışma barışı ve  hakkaniyet ilkesi çerçevesinde bu durumun ivedilikle düzeltilmesi için gereğinin yapılmasının takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.

 

                                                                                       Merih Eyyup DEMİR

                                                                                       Şube Başkanı

           

 

 

           

 

  

04.04.2011 tarihinde eklendi ve 3,515 kez okundu.
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Web Sitesi
1379 Şevket Özçelik Sok.Güven İşhanı No:59/110 Alsancak/İZMİR
0 232 445 14 36